Yyü, Çevre Projeleriyle Çehresini Değiştiriyor

Yyü, Çevre Projeleriyle Çehresini Değiştiriyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van’da meydana gelen iki büyük depremden sonra başlattığı güçlendirme ve onarma işlemlerinin ardından çevre düzenleme işlerine başladı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van’da meydana gelen iki büyük depremden sonra başlattığı güçlendirme ve onarma işlemlerinin ardından çevre düzenleme işlerine başladı. İlk olarak 9 milyon liraya mal olacak 26 metre genişliğindeki çevre yoluyla işe başlayan üniversite yetkilileri, yapacağı meydan ve parklarla kampüsün çehresini değiştirmeyi planlıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Yüzüncü Yıl Ünivresitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, bu projelerin uygulamasıyla beraber Türkiye'nin en güzel kampüsüne sahip olacaklarını söyledi.

Van’da 2 yıl önce meydana gelen depremlerin ardından hızlı toparlanan YYÜ, yapılan yeni binaların tamamlanması sonrası kampüs alanında çevre düzenlenmesine başladı. İlk olarak kampüs alanını çevreleyen, Van Gölü sahil şeridi, yaya yolu ve birçok etkinliğin yapılacağı yeni alanlar oluşturan 6 kilometrelik çevre yolunun ilk etabını başlatan üniversite yönetimi, bunun yanında yaya aksı, büyük bir meydan ve parkların bulunduğu diğer projelerin de ihalesine çıkmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, 9 milyon liraya mal olacak 26 metre genişliğindeki çevre yolunun ilk etabını gazetecilerle birlikte inceledi. Rektör Battal burada yaptığı açıklamada, deprem sonrası üniversitenin sorunlarını çözmek için hummalı bir çalışma başlattıklarını hatırlattı.

Üniversite yerleşkesindeki depremde hasar gören yapıların onarımdan geçirildiğini belirten Battal, barınma ile eğitimde kullanılacak yeni yapıların inşa edildiğini ve kısa sürede tüm işlemlerini tamamladıklarını söyledi.

Üniversite kampüsünün en büyük sorunu olan çevre düzenlemesine bu güne kadar dikkat edilmediğini ve bu nedenle birçok problem yaşandığını kaydeden Battal, Artık çevreye doğru yöneldiklerini ifade etti.

Çevre ile ilgili en büyük problemlerininden birinin mevcut yolun üniversitenin ihtiyacına cevap vermemesi olduğunu aktaran Battal, "Yolun yerleşim birimlerimizin merkezinden geçmesiyle beraber ciddi sorunlar oluşturmaya, yayaları rahatsız etmeye başlamıştı. Biz üniversitemizin artık bir çevre yoluna ihtiyacı olduğunu düşündük ve projelerini yaptırdık. Şu anda da gördüğünüz gibi projemizin uygulanması devam ediyor. Bu yolumuz bittiği zaman üniversitemize ayrı bir statü kazandıracak. 6 kilometrelik yolun içerisinde sadece çevre yolu yok. Yolun kaldırım, aydınlatma ve yeşil alan bölümleri de bulunuyor. Bunların yanında kampüs alanı içerisindeki yolların asfaltlanması ile çevre düzenlemesinin de yapılan ihale kapsamında bulunuyor."

Diğer projelerin de hayata geçmesiyle birlikte YYÜ kampüsünün tamamen cazibe merkezi haline geleceğini ifade eden Battal, YYÜ’nün Türkiye'nin en güzel kampüslerinden bir tanesine sahip olduğunu belirtti. “YYÜ, önümüzdeki yıl bu projelerin uygulamasıyla beraber Türkiye'nin en güzel kampüsü olacak.” diyen Battal: "Üniversitemiz son iki yılda yüzde 50 ile 400 arasında büyüme sağladı ve büyümeye de devam ediyor. Ulaştırma Bakanımıza vermek üzere bir rapor hazırladık. Özellikle deniz yolu ulaşımına ilişkin çalışmamızı sayın bakanımıza sunacağız. Biz deniz yolu ulaşımını aktif hale getirdiğimiz zaman, Edremit ilçesi ile kampüsümüz arasında olacak bu ulaşım üniversitemize ayrı bir renk ve güç katacak." ifadelerini kullandı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.