Yyü, 400 Kullanıcılı 8 Bilgisayar Laboratuvarını Törenle Açtı

Yyü, 400 Kullanıcılı 8 Bilgisayar Laboratuvarını Törenle Açtı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü tarafından deprem sonrası başlatılan bilişim yatırımları kapsamında 400 kullanıcılı 8 bilgisayar laboratuvarı, 12 kişilik 1 Yükseklisans Doktora Bilim Dersliğ.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü tarafından deprem sonrası başlatılan bilişim yatırımları kapsamında 400 kullanıcılı 8 bilgisayar laboratuvarı, 12 kişilik 1 Yükseklisans Doktora Bilim Dersliği ve Uzaktan Eğitim Fakültesi'ne ait birimin açılışı yapıldı.

Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yapılan açılışta kısa bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, üniversitelerinin çağın gereklerine kendisini hazırladığını söyledi. Üniversitenin bu konuda kendini daha da hazır hale getireceğini aktaran Battal, "Tabi ki hepimiz biliyoruz. Teknoloji değişiyor. Bu değişimi takip etmek zorundayız. Takip etmediğiniz zaman yok oluyorsunuz. Ama Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çağımızdaki şuan mevcut dünyadaki gelişmeleri takip ediyoruz." dedi.

Açılış öncesi katılımcılara bilgi veren Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Eray Çelik, Merkezi Bilgisayar Laboratuvarın 50 kullanıcılı, diğer fakülte ve yüksek okullardakilerle birlikte 400 kullanıcının aynı anda faydalanacağı 8 birime kavuştuklarını söyledi.

Çelik, bilişim yatırımlarına aralıksız devam ettiklerini ve bir yıl sonra Türkiye'deki en etkin bilgisayar laboratuvarlarına sahip üniversite olacaklarını ifade etti. Konuşma sonrası Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, Vali Yardımcıları Mehmet Yüzer ve Salih Altun, birimin kurdelisin keserek hizmete açtı.

Daha sonra üniversitede mastır yapan öğrencileri için kurulan 12 derslikli Yükseklisans, Doktora, Bilim Dersliği'ne geçen davetliler, 7 gün 24 saat hizmet verecek birimi gezdi. Burada Üniversite Senato üyelerine bilgi veren Doç. Dr. Eray Çelik, dersliğin randevu usulü ile çalışacağını belirterek, "Öğrenci hocasını arayıp randevu alarak, buraya 7 gün, 24 saat istediği anda gelebiliyor. Ayrıca Zaho, Dohok, Süleymaniye, Erbil gibi üniversitelerle ikili anlaşmalar imzaladık. Bunun için YÖK ile görüşmelerimiz sürüyor. Uzaktan eğitim fakültesini kuruyoruz. Ocak'tan itibaren özellikle Kuzey Irak'a dönük olarak Otel İşletmeciliği, Bürö Yönetimi, Bilgisayar Programcılığı, İşletme, Hukuk, İlahiyat alanlarında uzaktan eğitimle hizmet vermeyi planlıyoruz. Biz Türkiye'deki en büyük bilgi işlem birimlerinden birine sahibiz." diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.