Yurttan şikâyetçiler

Yurttan şikâyetçiler

Özel öğrenci yurtlarıyla ilgili İl İnsan Hakları Kurullarına, azımsanmayacak derecede şikâyette bulunulması dikkatleri bu yöne çekti

Üniversite öğrencilerinin barındığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü denetiminde faaliyet gösteren özel yurtlara yönelik İl İnsan Hakları Kurullarına şikâyetlerde bulunuluyor. Şikâyetlerin çok olması öğrenci yurtlarının hizmetlerinin denetimi konusunda sıkıntı yaşandığını ortaya koyuyor. Geçen yıl İl İnsan Hakları Kurullarına yapılan 99 şikâyetin 13 tanesinin bu yönde olduğu öğrenildi. Yurtlarla ilgili sorunlar ise daha çok Tüketiciler Birliği’ne bildiriliyor. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün denetleyip ceza yazma hakkının bulunduğu yurtlara, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri de şikâyet durumunda denetleme yapıp ceza kesme hakkını taşıyor.
TÜKETİCİLER BİRLİĞİ ŞİKÂYETTE BİRİNCİ MERCİ
Konuyla ilgili olarak bilgi veren Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, öğrenci yurtlarıyla ilgili pazarlama esnasından başlayan sıkıntıların söz konusu olduğunu belirtti. Yeni eğitim döneminde özel öğrenci yurtlarının kampuste stand açarak kayıtlar yaptığını anımsatan Mustafa Dinç, “Bu standlarda öğrenciler çalıştırılıyor. Bu kişiler standa getirdiği müşteri başına para almak için öğrenciye bir sürü söz veriyor. Bu hizmetlere aldanan öğrencileri sözleşmelere imza atıyor. Daha sonra kendisine söylenen hizmetler olmayınca şikayette bulunuyor. Bu şekilde bir pazarlama yapılması yasaklanmalı” dedi.
Bunun yanında Konya’da çok sayıda yurt olduğunu ve hepsinin yarım kapasiteyle çalıştığını aktaran Mustafa Dinç, yarım kapasiteyle çalışan yurtların hizmetlerde tasarrufa gitme yolunu tercih ettiğini ve bu yüzden de öğrencilerin mağdur olduğunu dile getirdi.
Yurtta sunulan hizmetlerin eksikliği ve daha başka etkenlerden dolayı ayrılmak isteyen öğrencilerin yeni sıkıntıları beraberinde getirdiğini de ifade eden Mustafa Dinç, “Genelde iyi niyetle ve okunmadan imzalanan yurt sözleşmeleri, yurttan ayrılma esnasında öğrenci ve velilerini büyük şoka sokmaktadır. Tek taraflı sadece öğrencinin yurda karşı sorumluluklarını içeren ve hizmet verene hiçbir sorumluluk yüklemeyen, tamamen öğrenci aleyhine düzenlenen sözleşmeler geçersizdir. Yapılan sözleşmenin 12 punto ve koyu siyah renkte olması ve bir nüshasının da tüketiciye verilmesi zorunludur. Sözleşmesini feshetmek isteyen tüketici, öncelikle durumu ifade eden bir dilekçeyi yurt idaresine vermek zorundadır. Tüketici yurttan ayrıldığı tarihe kadar aldığı hizmetin ücretini ödemek zorundadır. Hiçbir yazılı ifade olmadan yurttan ayrılıp aradan geçen 4-5 aydan sonra hukuki yola başvurmak zorunda kalan tüketiciler bu durumu belgeleyemedikleri için yurt parasının tamamını ödemek durumunda kalırlar. Bu yüzden ayrılma dilekçesini zamanında vermek önemlidir” dedi.
Mustafa Dinç, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yurtları denetiminin yetersiz olduğuna işaret ederek, bu durumun şikâyetlerden belli olduğunu, yurtların işleyişinin de denetlenmesi gerektiğini vurguladı.
SANAYİ VE TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ 2 YURDA CEZA YAZDI
Konya Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre; öğrenci yurtlarının ayıplı hizmet sunması yönünde şikayetlerin söz konusu olması durumunda denetleme yapılarak, 230 TL ceza yazılıyor. Geçen yıl şikayetler sonrası denetim yapılan yurtlardan iki tanesine ceza yazıldığı belirtilerek, ikinci şikayet durumunda ise cezanın 2 katına çıkartıldığı ifade edildi.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HİÇ CEZA YAZMADI
İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise; Konya’da 190 civarında özel yurt bulunduğunu belirtti. Öğrenci yurtları yönetmeliği gereği yurtların yıldı iki defa denetlendiğini anımsatan yetkililer, onun dışında da ihtiyaç duyulursa denetim ve değerlendirmenin yapıldığını aktardı. Yetkililer, bir yıl içerisinde ceza yazılan yurt olmadığını ancak eksiklikleri bulunan yurtların uyarıldığını açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum