Yumurtanın kolisi 30 liraya yükseldi! Fiyat artışı devam edecek mi?

Yumurtanın kolisi 30 liraya yükseldi! Fiyat artışı devam edecek mi?

Yumurta fiyatları, zirveyi gördü. Bugün marketlerde en ucuz yumurta 24 TL'ye satılıyor. Yumurta büyüklüğüne ve kalitesine göre 30 TL'ye kadar da çıkıyor. Yumurta fiyatlarındaki yükselişe gerekçe olarak ise yem fiyatlarındaki artış gösteriliyor. 

Yumurta fiyatlarındaki artış durdurulamıyor. Vatandaş, markete her gittiğinde farklı bir fiyatla karşılaşıyor. Son dönemlerde zammın en fazla geldiği ürün ise yumurta oldu. Yumurtanın kolisi büyüklüğü, kalitesi ve markasına göre 24 ile 30 TL arasından satışa sunuluyor. Yumurta üretiminin azalması, yumurtaya olan talebin artması, üreticinin girdi maliyetlerinin yükselmesi yumurta fiyatlarını şişirdi. Alım gücü zayıflayan tüketici ise fiyatların yükselmesine tepki gösterdi.  

RAMAZAN AYINDAN BU YANA EN AZ YÜZDE 50 ARTTI 

Ramazandan önce 12-13 TL'ye satılan yumurta, Ramazan ayında 20 liraya kadar yükselmişti. Fiyat artışı, vatandaşın ciddi şekilde tepkisine neden olurken, yumurta üreticileri ise yumurtanın gerçek fiyatından satıldığını aktarmıştı. Yumurtaya Ramazan ayı içinde iki kez zam gelmişti. Aradan geçen yaklaşık 6 buçuk 7 aydan sonra yumurta fiyatları en az yüzde 50 arttı.  

YEM FİYATLARI DA İKİYE KATLADI!

Yumurta Üreticisi Hasan Konya, yem fiyatlarındaki aşırı artışa dikkat çekti. Son 2 buçuk 3 ay içerisinde yem fiyatlarının neredeyse ikiye katladığını ifade eden Konya, “Yemin kilogram fiyatı 3 ay önce 1.85-1.95 arasındaydı. Bugün bu fiyat 2.60-2.75'e yükseldi. Yem fiyatlarının daha da artacağı konuşuluyor. Döviz kuru yükseliyor. Enflasyon yükseliyor. Zamlar peş peşe geliyor. Haliyle yumurta fiyatları da artıyor” şeklinde konuştu. 

TAVUK SAYISI 12 MİLYONDAN 8 BUÇUK MİLYONA DÜŞTÜ 

Yumurta üretiminin azaldığını, yumurtaya olan talebin ise arttığını dile getiren Konya, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üretim azalıyor, yumurtaya talep artıyor. Konya'da kafes sistemiyle üretim yapılan  12 milyon tavuk vardı. Tavuk sayısı, 8 buçuk 9 milyona düştü. Çoğu firma iflas etti. Ayakta kalanlar üretimini devam ettirdi. Üretimini devam ettirenler de önceki yıllara oranla daha az üretim yapabildi.”  

BUNDAN SONRA DAHA DA ARTMAZ

Üreticinin toptan bazlı yumurta satış fiyatının 19 buçuk lira olduğunu da kaydeden Yumurta Üreticisi Hasan Konya, şu ifadelerle konuşmasını noktaladı: “Aracının veya marketin koyduğu fiyat  var.  Bugün yumurta 24 ile 30 TL arasından satışa sunuluyor. Ticaret Bakanlığı'nın denetimi artırması gerekir. Doğrusu bundan sonraki süreç için yumurta fiyatlarında daha fazla bir artışın olacağını öngörmüyoruz. İnsanların satın alma gücü azaldı. Yumurta, her gün tüketilmesi gereken bir ürün. Dengeyi kurmayı gerekiyor.” 

EMRE ÖZGÜL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum