Yüksek vergi dilimleri çalışanların ekonomisini sarsıyor!

Yüksek vergi dilimleri çalışanların ekonomisini sarsıyor!

Sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin yetkili sendikası olan Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, yüksek vergi dilimlerine işaret etti.

Çalışanların vergi yükü altında ezildiğine dikkat çeken Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, yüksek vergi dilimlerinin çalışanların belini büktüğüne dikkat çekerek, “Şu an ülkemizde ücretlerin yüzde 40’ı gelir vergisi, sigorta pirimi gibi kesintilere gidiyor. Ücretli çalışanların yılın başında almış olduğu ücretler ile yılsonunda aldığı ücretler yüksek vergi dilimleri neticesinde dörtte bir oranında azalmış bulunuyor. Ortalama bir işçi ücretindeki bu kesinti, yılsonunda neredeyse 2 bin liraya kadar yükselmiş oluyor” dedi.

“ÜCRETLİ KESİMİN VERGİ YÜKÜNDEN KURTARILMASI ÖNEMLİ BİR ADIM OLUR”

Konfederasyon olarak çalışanların sırtına yüklenen ağır vergi yüküne karşı vergi dilimlerinin sabitlenmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Sert, “Konfederasyonumuzun vergi dilimlerinin yüzde 10 ile sabitlenmesi teklifini çok kıymetli ve uygulanabilir buluyoruz. Ücretli kesimin ağır vergi yükünden kurtarılması, hele ki derinleşen ekonomik kriz karşısında nefes aldırabilecek bir uygulama olacaktır” ifadelerini kullandı.

“TÜM ÜCRETLİLER AĞIR VERGİ DİLİMLERİ ALTINDA EZİLİYOR”

Vergi kesintileri ile birlikte tüm çalışanların yaşadığı sorunları sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin daha yoğun yaşadığına dikkat çeken Sert, pandemi ile birlikte sağlık çalışanlarının daha fazla yükün altında kaldığını ifade ederek, “Yaklaşık 3 yıldır gündemimizde olan ve bizlerin özellikle çalışma biçimimizi değiştiren, yoğunlaştıran Kovid-19 pandemisinde sağlık ve sosyal hizmet çalışanları büyük bir yükün altına girdiler. Günlerce, haftalarca, kimi kurumlarımızda aylarca evlerine gitmeden çalıştılar. Memur sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemeden faydalandırılmadan, bu yükü çektiler ama görevleri milli bir bilinç ile yaptılar. Bugün gelinen noktada ise tüm ücretlilerde olduğu gibi ağır vergi dilimlerinin altında eziliyorlar. Alım güçleri iyice düştü” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.