YSK, bazı güçlerin ekmeğini yağ sürdü

YSK, bazı güçlerin ekmeğini yağ sürdü

Konya, Karaman ve Aksarayda faaliyet gösteren hukukçu derneklerden meydana gelen Halkın Avukatları Platformundan Yüksek Seçim Kurulu(YSK)nun kararına tepki geldi

Konya, Karaman ve Aksaray’da faaliyet gösteren hukukçu derneklerden meydana gelen Halkın Avukatları Platformu’ndan Yüksek Seçim Kurulu(YSK)’nun kararına tepki geldi.

Hukukçular, YKS’nın kararının hukukilikten daha çok siyasi bir karar gibi görüntü oluşturduğuna dikkat çekiyor. Avukatlar, kararın 12 Haziran’da yapılacak seçimleri engellemek isteyen bazı güçlerin ekmeğine yağ sürdüğü görüşünde birleşti.
YSK’nın aralarında BDP’li isimlerinde bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının müracaatlarını iptal etmesi tepkileri de beraberinde getirdi. Türkiye kararı tartışırken bir tepki de Konya, Karaman ve Aksaray’da faaliyet gösteren Aksiyoner Hukukçular Derneği, Usul Hukukçular Derneği, Baran Hukukçular Derneği, Denge Hukukçular Derneği ve HUDER'in aralarında bulunduğu Halkın Avukatları Platformu, YSK’nın kararını eleştirdi. Platform sözcüsü Avukat Süleyman Küçüksucu, bağımsız adaylarla ilgili kararın YSK’nın hukuki bir kurum olmaktan daha çok siyasi bir merci gibi bir görünmesine neden olduğunu söyledi. YSK’nın son dönemlerde bir çok kararlara dikkat çeken Küçüksucu, "YSK önce yurt dışındaki gurbetçilerin oy kullanmasını engelledi. Ardından bir siyasi partinin Denizli aday sıralamasını hukuki bir gerekçe olmaksızın kesinleştirmedi. Bununla da kalmayarak İlhan Cihaner’in aday olmasına zemin hazırladı. Tüm bu tartışmalar sürerken 12 milletvekili adayının başvurusunu iptal etti. Bu karar, seçimlerin meşruiyetine gölge düşürecek komplolar hazırlayan hatta seçimlerin hiç yapılmamasını isteyen çevreleri destekler bir görüntü oluşturmuştur" dedi.
YSK’NIN KARARI BÖLGEDEKİ DEMOKRATİK AÇILIMA DARBE VURUR
Platform sözcüsü Süleyman Küçüksucu, "YSK’dan çıkan karar seçimleri sıkıntılı bir sürece taşımaya sebep olabilecek mahiyette. Ayrıca demokratik yollardan çözüm arayışı içindeki bölge halkını, şiddet taraftarları karşısında zor duruma sokacaktır. Yürütülen demokratik açılımı baltalayacak bir girişimdi. Daha demokratik bir anayasa hazırlıklarının seslendirildiği bir dönemde bağımsız adayların başvurularını iptal etmek seçimleri etkilemeye yönelik bir hamle olarak algılanmaktadır" ifadelerini kullandı.
REFERANDUMDA MECLİSE GİRMEYENLERİN ŞİMDİ FERYAT ETMELERİ ANLAMSIZ
Açıklamasında BDP’yi de eleştiren Küçüksucu, 12 Eylül’de yapılan referandumda meclise girmeyenlerin tehditler savurmasının ve feryat etmesinin anlamsız olduğunu dile getirdi. BDP’li yöneticilerin tahrik edici üsluptan kaçınması gerektiğinin altını çizen platform sözcüsü, şöyle konuştu. "Anayasa değiştirilirken, 12 Eylül’ün vesayetçi maddeleri kaldırılırken Genel Kurul’dan kaçan, milletvekili seçilme şatlarını düzenleyen Anayasa’nın 76. Maddesini değiştirilmesi konusunda çaba göstermeyenlerin bugün fırtına kopartması samimi değildir. Anayasal bir hak olan protestonun şiddet ve toplumu germeye yönelik hareketlere dönüşmesi milletimiz tarafından dikkatle takip edilmektedir."
"ANAYASA MAHKEMESİ, DANIŞTAY VE YARGITAY'DAN SONRA ŞİMDİ YSK"
Baran Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Sabahattin Batur ise YSK’nın kararının toplumun geniş bir bölümü tarafından siyasi olarak algılandığının altını çizdi. Daha önce Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Yargıtay tarafından daraltıcı yorumların örneklerinin şimdi YSK tarafından da benimsenmesinin düşündürücü olduğunu dile getiren Batur, iptal gerekçesi olarak gösterilen memnu hakların iadesine ilişkin kararın ibraz edilememesini göstermesinin yanlış olduğunu söyledi. Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden herkesin sabıka b ilgilerinin rahatlılıkla görülebildiğini kaydeden Sabahattin Batur, “YSK’nın kararı kendi uygulama ve kararlarıyla çelişmektedir. 2007 seçimlerinde başvurusu kabul edilen Gülten Kışanak ve Sebahat Tuncel’in haklarında kesinleşmiş yeni bir yargı kararı bulunmamaktadır. Buna rağmen YSK’nın bu iki ismin 2011 seçimlerine giremeyeceğini açıklaması olaya hukuki yaklaşımdan uzak olduğu yönünde ciddi şüpheler doğurmaktadır. Ayrıca eksik belgelerin son ana kadar istenmemesi ise ayrı bir tartışma konusudur. YSK’nın tüm toplumu etkileyecek olumsuz sonuçlar doğuracak iptal kararını bu yönden değerlendirmesi ve z amanın ruhuna uygun özgürlükçü kararlar vermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.