Yrd. Doç. Dr. Soner Akkurt: Ülkemizde Spor Hekimliği Yeterince Tanınmıyor

Yrd. Doç. Dr. Soner Akkurt: Ülkemizde Spor Hekimliği Yeterince Tanınmıyor

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Soner Akkurt, Avrupa başta olmak üzere gelişmiş dünya ülkelerinde spor hekimliğine gerekli önem verilirken, Türkiye’de spor hekimliğinin yeterince tanınmadığını söyledi.. Yrd. Doç. Dr. Akkurt, bunun nedeninin ise Türkiye’de amatör sporun yeterince gelişmemesi olduğunu kaydetti.

    Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde bulunan Spor Hekimliği Anabilim Dalı yeniden düzenlenerek ve donatılarak yeni yerinde hizmete başladı. Bir öğretim üyesi, bir asistan doktor, bir fizik tedavi teknikeri ve bir hemşirenin hizmet verdiği Spor Hekimliği Bölümü ile ilgili bilgiler veren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Soner Akkurt, Erciyes Üniversitesi’nde Spor Hekimliği Bölümünün 2005 yılında faaliyete başlamasına rağmen 2012-2013 yılları arasında öğretim üyesi yokluğu nedeni ile bir süre hizmetlerine ara vermek zorunda kaldığını kaydetti.

    Türkiye’de sadece 9 üniversitede bulunan Spor Hekimliği’nin Kayseri’de bulunmasının Kayserili sporcular için büyük bir avantaj olduğuna dikkat çeken Akkurt, Spor Hekimliği Anabilim Dalında verdikleri hizmetleri şöyle özetledi: “Spor Hekimliği Anabilim Dalımızda; spora katılım öncesi sağlık raporu veya lisans çıkarma işlemleri, spor sakatlıklarının tanı, tedavi ve rehabilitasyonu, cerrahi müdahale geçiren sporcuların rehabilitasyonu, şişmanlık (obezite) tedavisi, şeker hastalığı (diyabet), hiperkolesterolemi, hiperlipidemi, gibi bazı kronik hastalıkların egzersiz tedavileri, bireysel egzersiz programları düzenlenmesi ve sporcu performans testlerini yapmaktayız. Anabilim Dalımızda verdiğimiz bu hizmetlerden tüm vatandaşlar yararlanabilmektedir. Spor Hekimliğine başvurmak için sporcu olmak şartı yoktur. Spora bağlı sağlık sorunları için tüm vatandaşlarımız polikliniğimize başvurabilmektedir. Sosyal güvencesi olan vatandaşlarımız herhangi bir ek ücret ödemeden tüm hizmetlerden faydalanabilmektedir. Sosyal güvencesi olmayanlar ise ücreti karşılığında sıraladığımız bu hizmetlerden faydalanabilmektedirler.”

Yrd. Doç. Dr. Akkurt, Spor Hekimliğine başvurup da cerrahi müdahale gereken hastaların ise ortopedi bölümünde deneyimli ekip tarafından ameliyat edildiğini ve ameliyat sonrası bu hastaların rehabilitasyonunu ortopedi bölümü ile birlikte yaptıklarını kaydetti.

SPOR HEKİMLİĞİ AYNI ZAMANDA KORUYUCU HEKİMLİK VAZİFESİ DE GÖRÜYOR

    Yrd. Doç. Dr. Akkurt spor hekimliğinin sadece sporcuların değil spor yapmak isteyen herkesin rahatlıkla başvurabildiği bölüm olduğuna da değinirken, “Spor Hekimliği Anabilim Dalımıza sporla uğraşan 7’den 70’e herkes başvurabilir. Spor hekimliğimiz aynı zamanda koruyucu hekimlik vazifesi de görmektedir. Çünkü düzenli egzersiz yapmak, kalp damar hastalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, hatta barsak ve prostat kanserine yakalanma riskini azaltıyor.” diye konuştu.     
    
    Akkurt, günümüzde obezitenin dünyada insanlığı tehdit eden en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu, obezitenin önlenmesi için sağlıklı beslenme yanı sıra düzenli egzersiz yapmanın önemli olduğuna vurgu yaptı.

KAYSERİ ŞEKERSPOR VE TALASSPOR’A DESTEK

    Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Akkurt, Anabilim Dalı olarak Kayseri’de sporun, özellikle amatör sporun gelişmesine katkı sağlamak amacıyla her türlü desteğe hazır olduklarını da ifade etti. Akkurt, bu çerçevede ilk olarak Spor Toto 3. Lig 3. Grupta mücadele veren Kayseri Şekerspor’a ve Talasspor’a sporcu sağlığı konusunda bilimsel destek verdiklerini sözlerine ekledi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.