Yiyiniz, fakat israf etmeyiniz

Yiyiniz, fakat israf etmeyiniz

Tefsir Uzmanı Muammer Koştaş: Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Allah israf edenleri sevmez ilkesi çerçevesinde, Allahın nimetlerine karşı şükrümüzü en güzel şekilde eda etmemizi söyledi

Konya Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen Tefsir Sohbetinde, Bakara Suresi’nin Yahudilerle ilgili bölümünü tefsir eden Tefsir Uzmanı Muammer Koştaş, Hz. Musa (a.s.) vasıtasıyla Allah’a verdikleri sözleri yerine getirmeyen Yahidilerin, zelil bir duruma düşürüldüklerini ifade etti.

Cenabı Allah tarafından İsrailoğulları’na gökten kudret helvası, bıldırcın eti gibi nimetlerin indirildiğini ve Hz. Musa (aleyhisselam) vasıtasıyla 12 ayrı yerden su nimetine kavuşmalarına rağmen Yahudilerin, bütün bu nimetlerin kadrini bilmediklerini hatırlatan Muammer Hoca, “Onlar (Yahudiler), azgınlık göstermek suretiyle elde ettikleri bu zenginlikler, mal ve mülkler ile büyüklük tasladılar. Allah’ın emirlerine karşı geldiler. Halbuki Allah, yeminlerinden dolayı onlara üstünlük vermişti. Onlar (Yahudiler) haddi aşınca, yani Allah’a ve emirlerine karşı gelince, verdikleri sözü tutmayınca, peygamberleri ve insanları haksız yere öldürünce, Allah bu üstünlüğü onlardan geri aldı. Onlara zillet, miskinlik ve fakirlik damgasını vurdu. Allah’ın emirlerini çiğnedikleri, kelimeleri değiştirdikleri için de onları maymun suretine çevirdi” diye konuştu.
İnsanların öldükten sonra 7 surette tekrar diriltileceğini belirterek “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz” hadisi şerifini hatırlatan Muammer Hoca, suyun büyük bir nimet olduğunu ifade ederek şunları kaydetti: “’Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Allah israf edenleri sevmez’ ilkesi çerçevesinde, Cenab-ı Hak’kın bize vermiş olduğu nimetlere karşı nankörlük yapmayarak kulluk vazifemizle birlikte şükrümüzü en güzel şekilde eda etmeliyiz.”
Ârif Etik Hoca anıldı
Konya’nın yetiştirdiği ilim ve kültür adamlarından Ârif Etik Hoca, vefatının 16’ncı yıldönümü münasebetiyle Sille Kültür Evi’nde anıldı. Emekli öğretim üyesi Enver Etik, babasının, Farsçayı Türkçeden daha iyi bildiğini belirterek “Hoca Fakih Mahallesi’nin orada bir kerpiç evde oturuyorduk. Babamdan ilim öğrenebilmek için 24 saat onunla beraber olmak isterdim. Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan ile Ahmet Ateş Bey, bir gün bizim eve geldiler. Mesnevî, Türk Divan Edebiyatı’nın büyük şâiri Fuzulî ve musikî den konuştular.  Babam Mesnevî-i Şerîf’le birlikte Fuzulî Divanı’nı da ezbere bilirdi. Farsçaya o kadar çok hakimdi ve sohbet sonunda “Bizden daha iyi Farsça biliyorsun” demek suretiyle hakkını teslim ettiler” dedi. Enver Etik, babasının musıkîşinas ve mevlidhan olduğunu da söyledi. 1911 yılında Erzurum’un Hınıs İlçesine bağlı Hacılar Köyü’nde dünyaya gelen babasının 12 Aralık 1992’da vefat ettiğini belirten Enver Etik, babasının İplikci Camii yanında açtığı Bilgi Kitabevi’nde nadide yazma eserler bulundurduğunu ve çok talebe yetiştirdiğini de ifade etti.
Talebelerinden Prof. Dr. Abdullah Özbek de, Ârif Hoca’nın diğer sohbet ve ilim erbabıyla kendi evinde sık sık buluştuğunu belirterek “Ârif Hoca, aynı apartmanda başka birisinin evine gelirdi fakat her gelişinde benim evime misafir olurdu. Kendisine ömür boyu maddi açıdan yardım etmek isteyen o kadar insan vardı ki, o, böyle birşeyi asla kabul etmezdi. Yine o insanlar gelecek değilmi der ve benim evimde sohbet ederlerdi. Ben de bu sohbetlerden son derece faydalandım. Bazı konuşmalarını teybe de aldım” diye konuştu.
 “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KONYA”
Konya Aydınlar Ocağı’nda “Geçmişten Günümüze Konya” dile gelecek. Sille Kültür Evi’nde 16 Aralık 2008 tarihinde gerçekleştirilecek olan Salı Sohbeti’nde, Fotoğraf sanatçısı Cahit Sağlık, Geçmişten Günümüze Konya’dan Fotoğraflar’la bize eski Konya manzaralarında kareler sunacak. Gazeteci-yazar Nail Bülbül de, nostaljik Konya resimleri eşliğinde eski Konya ile ilgili hatıralarını anlatacak. Sille Salı Sohbeti’ne gitmek isteyenler, salı günü Stadyum önünden saat 19’da, Belediye Camii önünden de 19:05’de hareket eden minibüsten faydalanabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.