Yıpranma payı geri verilmeli

Yıpranma payı geri verilmeli

2010 Konya Gazeteciler Başarı Yarışmasının ödül töreni Bakan Dinçerin katılımıyla gerçekleşti

Ödül töreninde zor şartlar altında çalışan gazetecilerin kaldırılan yıpranma payı tekrar gündeme getirildi.

 

 

 

Konya Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği 2010 Konya Gazeteciler Başarı Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirildi. Dedeman Otel’de gerçekleşen ödül töreninde gazetecilerin yıpranma payı tekrar gündeme getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in katıldığı ödül töreninde gazetecilerin yıpranma payının tekrar getirilmesi vurgulandı.

Ödül törenine Bakan Dinçer'in yanı sıra Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri Muharrem Candan, Harun Tüfekçi, Sami Güçlü, Mustafa Kabakçı, Hasan Angı, Ayşe Türkmenoğlu, Orhan Erdem, Hüsnü Tuna, Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi ve Merhaba Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan, Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Südemen, Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Pişkin, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, Afyon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Güzbey, kamu kurum ve kuruluş ile yerel ve ulusal medya temsilcileri katıldı.

YIPRANMA PAYI TEKRAR GETİRİLMELİDİR

 

Ödül töreni öncesi bir konuşma yapan KGC Başkanı Sefa Özdemir, medya sektöründeki en büyük sorunun yıpranma hakkının geri alınması olduğunu belirtti. Gazetecilerin özlük haklarının ortadan kalktığı bir dönemi yaşadıklarını ifade eden Özdemir, yıpranma payının kaldırılmasıyla emekliliğin giderek hayal olmaya başladığını kaydetti. “20 yaşında mesleğe adım atan bir gazetecinin şimdiki yasayla 63 yaşında emekli olabilecektir” diyen Özdemir, şunları kaydetti: “Gazeteciler stresli ve zor bir mesleği icra ediyorlar. Onun için yıpranma payı gazetecilere hediye olarak tekrar verilmelidir. Bu sorunu el birliğiyle ortadan kaldırmamız gerekmektedir” dedi.

KONYA BASINI BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE

 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise basın tarafından yapılan her türlü eleştiriyi değerlendirdiklerini ifade ederek, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Mustafa Arslan'ın kendilerini gururlandırdığını dile getirdi. Gazetecilerin kamu görevi yaptıklarını ve onların her türlü eleştirilerinden faydalanma yoluna gittiklerini aktaran Akyürek, “Haberlerde yanlışlık var o zaman kendimizi yeterince ifade etmediğimizi anlıyoruz. Ama haber doğruysa o zamanda eleştirilerden kendimize ders çıkartıyoruz. Diğer taraftan Konya basını birlik ve beraberlik içinde hareket etmektedir. Bunun en güzel örneğini Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği seçimlerinde göstermişlerdir. Bu birlik Konya basının güçlülüğünü göstermektedir” dedi.

KONYA BASINI GÜÇLÜ VE İYİ BİR SİSTEME SAHİP

 

Daha sonra kürsüye gelen Vali Aydın Nezih Doğan, yapılan yarışmanın Konya basının gücünün ve haberde iyi bir sisteme sahip olduğunun bir göstergesi olduğunu ifade ederek yarışmayı düzenleyenler ve yarışmada ödül alanları tebrik etti. Konya’nın güçlü bir basın ordusuna sahip olduğunu aktaran Vali Doğan, şunları kaydetti: “Güçlü bir basına sahip olması Konya’yı daha hareketli bir konuma getirmektedir. 2023 vizyonunun hedefine ulaşması noktasında basına da sorumluluk düşmektedir. Konya basını 2023 vizyonunun gerçekleştirilmesinde önemli bir görevi de yerine getirecektir” dedi.

GÜÇLÜ BİR KONYA BASINI VAR

 

Son olarak kürsüye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ise Konya'daki yerel basının gerçekten çok güçlü olduğunu ve bu gücünü her fırsatta gösterdiğini belirterek, "Ben 3 yıl boyunca Basın-İlan Kurumu Başkanlığı'nı yürüttüm. Bu nedenle yerel basının gücünü, sorunlarını çok iyi biliyorum. Özellikle Konya'daki basın kurumlarının gücünü ayrıca çok iyi biliyorum. Bunun son örneğini Basın-İlan Kurumu yönetim kurulu üyeliğine sizden birinin seçilmesiyle tekrar yaşamış olduk. Bu seçim kolay bir seçim olmuyor. 4 bine yakın basın kurumu temsilcisinin hepsi olmasa da büyük çoğunluğu seçime gelerek çoğunlukla tanıdığı isimlere oy veriyordu. Oysa sayın Mustafa Arslan, çok büyük bir gayretle yönetim kuruluna girmeyi başardı. Kendisini sizler adına tebrik ediyorum" şeklinde ifade etti.

BAKAN DİNÇER’DEN AİLE SİGORTASINA ELEŞTİRİ

 

Bakan Dinçer, CHP’nin projeleri arasında yer alan Aile Sigortası’nı da eleştirdi. Bakan Dinçer, “Eğer birisi bu ülkede 'yoksullukla mücadele edeceğim' derken sadece aile sigortasından bahsediyorsa, bilin ki başlı başına aile sigortası yoksulluğu önleyecek bir strateji olamaz ve bunu bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Ekonomiyi geliştirmeden, eğitimi yükseltmeden, istihdamı arttırıcı iş alanları oluşturmadan hiç kimse yoksullukla mücadele edemez. CHP, Aile Sigortası söylemiyle dikkatleri üzerine çekti ama Türkiye'de yoksulluğa dair çok önemli şeyler söylemedi” dedi.

Yoksulluğun kalıcı bir durum olmadığını ifade eden Bakan Dinçer, yoksul bir kişinin, ailenin veya kesimin yoksul olarak tanımlanıp, hep yoksulluğa mahkum edilmesi durumunda sosyal politika üretilmemiş olacağını belirtti. Bir aileye belirli miktarda para verilerek yoksulluğun ortadan kaldırılamayacağını vurgulayan Dinçer, yoksullukla mücadelenin en önemli ayağının ekonomik büyümeyi sağlamak olduğunu kaydetti. Dinçer, ekonomik büyümenin sağlanamaması durumunda yoksulluğun ortadan kaldırılamayacağını anlatarak, ''Eğer birisi bu ülkede 'yoksullukla mücadele edeceğim' derken sadece aile sigortasından bahsediyorsa bilin ki başlı başına aile sigortası yoksulluğu önleyecek bir strateji olamaz ve bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil'' dedi.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI DAHA ÇOK İSTİHDAM EDİLİYOR

 

Yoksullukla mücadelenin birinci ayağının ekonomik büyüme, ikinci ayağının da eğitim olduğunu vurgulayan Dinçer, şunları kaydetti: 'Bir toplumda eğitimi geliştirememişseniz yoksullukla mücadele etme şansınız hiç yok. Yoksul hane halkı üzerinde yapılan araştırmalarda eğitimin en düşük olduğu kesimin bu haneler olduğunu görüyorsunuz. Türkiye'de üniversite mezunu olan hanelerin içerisinde yoksulluğun giderek azaldığını görüyoruz. Türkiye'de işsizlerin en büyük oranı lise ve altı mezuniyete sahip olan kesimdedir. İşsizlerin yüzde 60'ı lise altı bir eğitime sahip görünüyorlar. Halbuki üniversite mezunlarına bakıldığında hem iş gücüne katılma oranları hem de istihdam edilme oranları çok yüksek. Bugün bu kesimde iş gücüne katılma oranları yüzde 80'lerin üzerindeyken, istihdam edilme oranları erkeklerde yüzde 72, kadınlarda yüzde 70-71 civarındadır. Başka bir ifadeyle üniversite mezunları arasında aslında istihdam edilme oranları açısından bakıldığında hem kadınlar hem de erkekler birbirine çok yakın orandadır. Hatta Türkiye'de üniversite mezunu kadınlar Avrupalılardan daha fazla istihdam edilme oranlarına sahip görünüyorlar.''

MUHALEFET 600 LİRANIN KAYNAĞINI AÇIKLAMALADIIR

 

Dinçer, yoksullukla mücadelenin üçüncü ayağının istihdam, dördüncü ayağının ise sosyal yardım olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti: “Aldığı bu tedbirlere rağmen hala yardıma muhtaç kesimler varsa onlara da sosyal yardım yapmaya başlamalısınız. Türkiye'de uygulamadığımız hiçbir sigorta türü yok. Bir vatandaşımıza verilebilecek her türlü sosyal sigorta mahiyetindeki uygulamaları gerçekleştirdik. En kapsamlı sosyal güvenlik ve genel sağlık sigortasına sahip ülkelerden birisiyiz. Öyleyse yeni verilecek bir sigorta yok. Çeşitli yardımları bir araya getirerek yeni bir kapsamda sigorta paketi sunabilirsiniz. Bunu sunmanın çok pratik bir faydası olmayacak. Zaten pratik faydası olmayacağını düşündükleri için bu kez yapılacak yardımların miktarını artırmaya yönelik bir düzenleme öngörüyorlar. Her aileye, 600 liradan daha düşük geliri varsa 600 liraya tamamlayacak bir geliri öngörüyorlar. Peki, 600 liralık bir gelir vermek mümkün mü? Aslında şunu söylemek lazım. Kaynak yaratıyorsanız bu mümkün. Ama kaynağı nasıl yaratacağınız sorunsuna da çok iyi cevap vermeniz gerekir. Bu ülkenin aslında popülist hiç bir şeye inanmaması lazım. Vaktiyle 'iki anahtar vereceğiz' diyenlerin yahut 'rakibim ne veriyorsa onun üstüne ben beş vereceğim' diyenlerin bu ülkeye verdiği zararı en çok sosyal güvenlik gördü. 38–42 yaşında insanları emekli ettik.''

MERHABA GAZETESİNE 5 ÖDÜL

 

Konuşmaların ardından KGC 2010 Başarı Ödüllerine layık görülenlere ödülleri takdim edildi. Merhaba Gazetesi muhabirleri 5 ödül aldı.  Yazılı Basın Araştırma İnceleme Dalında “Öğrenciler çok şanslı” haberiyle Hasan Ayhan üçüncü, Mizanpaj Dalında 1. Sayfa mizanpajında İbrahim Başçı ikinci,  Köşe Yazısı Dalında Ali Sait Öğe, “Bir yastık kaldı mı ki yastıkta kocansın” yazısıyla üçüncü, Haber Dalında “Darbeye rest çektiler” haberiyle Rasim Atalay üçüncü oldu. Spor Haberi Dalında ise Muhammet Gümüş, “Turizm cennetinde yaşanan futbol cehennemi” haberiyle mansiyon ödülü aldı. Yenigün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İbrahim Büyükeken ise “Azerbaycan izlenimleri” yazısıyla birincilik ödülü aldı.

Ödül törenin ardından Bakan Dinçer’e gazeteci yeleği giydirildi ve Konya Gazeteciler Cemiyeti’nin rozeti takıldı. Ardından KGC Başkanı Sefa Özdemir tarafından Bakan Dinçer’e yıpranma payıyla ilgili dosya sunuldu. Dinçer, kendisinin konudan haberdar olduğunu ve yıpranma payıyla ilgili gerekli çalışmaların yapılacağını sözlerine ekledi.

Yarışmada dereceye girerek ödül almaya hak kazanan gazeteciler, kurumları ve haberleri şöyle:

 

    

HABER DALI

1- Rifat Yerlikaya (A.A) - 10 kilo bile kaldıramazsın dediler dünya şampiyonu oldu.

2- Murat Aslan (A.A) - Onlar da yerli slumdog milyonerler.

3- Sinem Yaman (Konya'nın Sesi Gazetesi) - Yasadışı üretim vergisiz kazanç,

Rasim Atalay (Merhaba Gazetesi) - Darbeye rest çektiler.  

YAZILI BASIN ARAŞTIRMA İNCELEME DALI

1- Oğuz Akçakoca (Yeni Meram Gazetesi) - Başbakana bile by-pass.

2- Aydın Hızlıca (Cihan Haber Ajansı, Zaman Gazetesi) - Futbolun efendisi vedaya hazırlanıyor.

3- Hasan Ayhan (Merhaba Gazetesi) - Öğrenciler çok şanslı.

RÖPORTAJ DALI

1- Yaşar Sarı (Memleket Gazetesi) - Koca Konya koca bir aile gibiydi.

2- Gülden Irmak (Konya Postası Gazetesi) - Siyasete kadın eli değdi.

3- Metin Oralöz (Rasyonel Haber Gazetesi) - Ağacı dile getiren komutan.

YAZI DİZİSİ DALI

1- Tolga Durmaz (Yeni Meram Gazetesi) - Yiğit düştüğü yerden kalkar.

İbrahim Büyükeken (Yeni Gün Gazetesi) - Azerbaycan izlenimleri.  

KÖŞE YAZILARI DALI

1- Erkant Uysal (Konya'nın Sesi Gazetesi) - Başkan tramvaya ne zaman bindi.

2- Oğuz Akçakoca (Yeni Meram Gazetesi) - Değirmenin suyu.

3- Ali Sait Öğe (Merhaba Gazetesi) - Bir yastık kaldı mı ki yastıkta kocansın,

Mehmet Ali Köseoğlu (Memleket Gazetesi) - Konya kadar zahmet yağsın ismine.   

SPOR HABERİ DALI MANSİYON ÖDÜLÜ

1- Muhammet Gümüş (Merhaba Gazetesi) - Turizm cennetinde yaşanan futbol cehennemi.

MİZANPAJ DALI

1- Hüseyin Turgut (Spor) (Yeni Meram Gazetesi)

2- İbrahim Başcı (1. Sayfa) (Merhaba Gazetesi)

3- Molla Ahmet Sarı (1.Sayfa) (Hakimiyet Gazetesi)

TV GEZİ VE BELGESEL DALI

1- Süleyman Karaca (KON TV) - Süleyman Nerede.

2- İhsan Genç (KON TV) - Gezen Bilir.

3- Recai Kıcıkoğlu (SUN TV) - Zirveye Doğru.  

TV SPOR DALI   

1- Selahattin Akçakaya (KON TV) - Spor Gündemi

2- Selman Ayaz (Sun TV) - Spor Ekspres

KUŞAK PROGRAMLARI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

1- Emine Simge Akoğlu (KON TV) - Hanımeli

TV MÜZİK DALI

1- Ahmet Özdemir (SUN TV) - Ahmet Özdemir Show

2- Cahit Nazlı (KON TV) - Gönül Dili

3- Mustafa Çetin (SUN TV) - Gönül Nağmeleri

TV AÇIK OTURUM DALI

1- Ahmet Akbıyık-Yaşar TOY (KON TV) - Rota

2- Cem Taşpınar (SUN TV) - Cafe Pazar

3- İsmail Topaloğlu (SUN TV) - Alternatif Gündem

TV KÜLTÜR SANAT DALI

1- Duran Çetin (KON TV) - Kültür Dünyamız

2- Melahat Ürkmez (KON TV) - Kültür Pınarı

TV HABER DALI

 1- Yakup Horasan (KONYA TV) - Antikacı

 2- Halil Durgun (KON TV) - Mecmua

 3- Hatice Akbudak (SUN TV) - Hayat onlara sokaklardan bakar,

Abdullah Yıldırım (SUN TV) - Konya'da bir mahalle.      

TV HABER PROGRAM DALINDA JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

1- Mustafa Dörtyol (KON TV) - 2010 Konya analizi.

HASAN AYHAN

FOTO ALTI:

Konya Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği 2010 Konya Gazeteciler Başarı Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirildi. Dedeman Otel’de gerçekleşen ödül töreninde gazetecilerin yıpranma payı tekrar gündeme getirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.