Yılmaz: Süt Toplama Merkezi Üreticiye Katkı Sağlıyor

Yılmaz: Süt Toplama Merkezi Üreticiye Katkı Sağlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz ve İl Müdür Yardımcısı Naci Gün, Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği(DSYB) süt toplama merkezini ziyaret ederek, süt toplama merkezi hakkında Damızlık Sığır Yetiştiricileri...

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz ve İl Müdür Yardımcısı Naci Gün, Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği(DSYB) süt toplama merkezini ziyaret ederek, süt toplama merkezi hakkında Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkan Faruk Günay’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. İl Müdürü Sırrı Yılmaz, merkezin Erzincan’a büyük yarar sağladığını belirtti.

Tesis hakkında bilgi veren Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay, Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak yetiştiriciler birçok hizmet sunduklarını söyledi. DSYB Başkanı Faruk Günay, Birlik olarak yetiştiricilere veterinerlik hizmetleri, küpeleme hizmetleri, suni tohumlama hizmetleri, tarımsal destekleme hizmetleri başta olmak üzere, birçok hizmet götürdüklerini kaydetti. Erzincan’da üretilen sütün pazarlama sorununu çözmek maksadıyla Sivas-Erzincan Kalkınma Projesi Süt Stratejik Yatırım Planı kapsamında; süt toplama zinciri kurduklarını söyleyen DSYB Başkanı Günay, şu anda merkez ilçeye bağlı 65 köyde süt topladıklarını söyledi. Eylül ayı itibarıyla günlük 15 ton süt toplayarak toplanan sütü Trabzon ilindeki bir firmaya sattıklarını belirten Günay, bu hizmetlerinin giderek büyüyeceğini söyledi.

LABORATUAR KURULACAK

Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak hazırladıkları ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı(KUDAKA)'ın desteklediği 'Ürettiğim Çiğ Sütün Kalitesine Güveniyorum' projesi kapsamında; Erzincan'da Süt Analiz Laboratuarı kuracaklarını söyleyen Başkan Günay, Doğu Anadolu Bölgesinde bir ilk olan süt analiz laboratuarının Erzincan'ın yanı sıra çevre il ve ilçelere de hizmet vereceğini söyledi. Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay, kuruluş çalışmalarına geçtiğimiz yıl başlanılan süt toplama merkezi bünyesinde bulunan süt analiz laboratuarının Eylül ayı itibariyle faaliyete geçeceğini belirtti. Süt analiz laboratuarını kurmalarındaki amacın her geçen gün süt üretimi artan Erzincan'da kaliteli süt üretmek ve süt üreticilerini desteklemek olduğunu ifade eden Başkan Günay, "Laboratuar ile tüm Erzincan'daki sütlerin analizlerinin yapılacağını ve aynı zamanda bunun bir teşvik görevi göreceğini söyledi." dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, DSYB’nin son derece önemli çalışmalar yaptığına dikkat çekerek, Erzincan’da sektörün gelişmesi için tüm kurumlarla işbirliği içerisinde olduklarını söyledi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.