YGS'nin iptaline B planı

YGS'nin iptaline B planı

YGS'de şifre iddiları soruşturması derinleştiriliyor. METEKSAN'da yapılan incelemeler sürerken olası sınav iptaline karşı B planı hazırlandı

Şifre iddialarını inceleyen uzmanlar kopyaya dair bir iz bulamadı. Savcılık bu rapor doğrultusunda karar verirse YGS sonuçlarının hafta içinde açıklanması gündemde

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan tarafından yürütülen YGS soruşturmasında kritik aşamaya gelindi. Soruların basıldığı METEKSAN'da yapılan incelemelerin ardından kriptologların raporları doğrultusunda kitapçıklarda şifrelemeyi teyit eden teknik hata tespit edildi ancak ilk belirlemelere göre bu yolla herhangi bir adaya menfaat sağlandığına ilişkin kesin bulguya ulaşılamadığı öğrenildi. Savcılığın soruşturmasını kısa sürede sonuçlandıracağı ve YGS sonuçlarının da bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

SÜRPRİZ GÖRÜŞME

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'in başta yok deyip daha sonra "Sehven" olduğunu itiraf ettiği YGS'de şifreleme savcılığın görevlendirdiği kriptologlar tarafından da teyit edildi. METEKSAN'da 52 saat boyunca soruların nasıl basıldığını yerinde inceleyen kriptologlar raporlarını tamamlayarak Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Sakınan'a gönderdi. Raporda, şifrelemenin teknik nedenlerden kaynaklandığı, bu durumdan kopya yoluyla herhangi bir adaya menfaat sağladığına ilişkin bulguya rastlanmadığı yönünde görüş olduğu öğrenildi. Gelişmeler üzerine ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, dün akşam saatlerinde YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan ile birarayaya gelerek yaklaşık 40 dakika boyunca durum değerlendirmesi yaptı. Görüşmede Demir'in, savcılığın, rapor doğrultusunda açıklama yapması durumunda YGS sonuçlarını bu hafta içinde duyuracakları bildirdiği kaydedildi. ÖSYM Başkanı Demir'in, kamuoyunu ikna edebilmek için sınavda dereceye giren adayların listesini de açıklaması bekleniyor.

"HİZMET KUSURU VAR"

Öte yandan Konya'da YGS'nin yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açan lise öğrencisi M.A.O'nun avukatı Ahmet Gürol Şağban, sınavın iptaline savcılığın değil Ankara 7. İdare Mahkemesi'nin karar vereceğini söyledi. Avukat Şağban, Mahkeme'nin 15 günlük savunma süresi verdi diye ÖSYM'nin bu savunma süresinin tamamını kullanmasının gerekmediğini belirterek, "ÖSYM zaten bu olayın 'sehven gerçekleştiğini' açıkladı. Ancak idari hukukta hata olmaz hizmet kusuru olur. Bu olayda da hizmet kusuru olduğu açıktır" dedi.

Demir'den adaylara mektup

ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ali Demir, ALES'teki kitapçık krizine ilişkin adaylara bir e-posta gönderdi. Çok az sayıdaki kitapçıkta, matbaadan kaynaklanan hata olduğu belirtilirken e-postada şunlar ifade edildi: "Sevgili 2011-ALES İlkbahar Dönemi Adayı, 24 Nisan 2011 günü yapılan sınavda size verilen soru kitapçığında basım hatası olduğu tespit edilerek bilgisi bana iletildi. Size verilmiş olan soru kitapçığı ÖSYM'ye eriştiğinde kitapçıklarınız incelenecek ve sizlerin mağdur olmaması için ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilerek gereken işlem yapılacaktır. Başarı dileklerimle" dedi.

METEKSAN'da 52 saat köstebek incelemesi

Sabah, METEKSAN'da gerçekleştirilen ve 52 saat süren incelemenin ayrıntılarına ulaştı. TÜBİTAK ve Emniyette görevli 5 uzman personel tarafından yapılan incelemede "köstebek" ihtimali üzerinde duruldu. Uzmanlar ayrıca bilgisayar sisteminde güvenlik açığı olup olmadığına baktı. Sınavda ilk 1000'e girenlerin şifrelemeyi bilip bilmediğinin belirlenmesi için yapılan incelemede bitti. Müfettişlerin kitapçıkları "üzerinde çalışılmış mı çalışılmamış mı, kitapçık üzerinde karalama yapılmış mı, yoksa sadece doğru şıklar işaretlenmiş ve hiçbir oynama yapılmış mı yapılmış mı?" şeklinde incelediği öğrenildi.

İPTALE KARŞI B PLANI

ANkara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, sınavda kopya çekildiğine ilişkin dava açılmasına lüzum görürse ÖSYM sınavı iptal etmek zorunda kalacak. Bu durumda, sınavı yenilemek için vakti kalmayan ÖSYM, üniversite girişlerini ikinci sınav olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile yapacak. Adaylar ikinci sınavdaki performanslarına göre üniversiteye yerleştirilecek

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.