YGS soruları MİT'e emanet

YGS soruları MİT'e emanet

Bir YÖK yetkilisinin açıklamasına göre; artık ÖSYMnin yapacağı tüm sınavlarda sızma şüphesinin ortadan kaldırılması için soru kitapçıklarının güvenliği MİTe emanet edildi

 

MİT ve emniyet istihbarat birimleri geçtiğimiz hafta Ankara’da soru kitapçıklarının basıldığı matbaayı önceden aradı, çalışanları kontrol etti ve matbaanın temiz olduğunu teyit ederek basıma onay verdi.


Uzaktan erişimi engelleyici sistemlerle donatılan matbaanın, güvenlik önlemleri nedeniyle dış dünyayla ilişkisi de kontrollü olarak sağlanıyor. Soruların basıldığı matbaada kritik görevlerde çalışan bazı personel de sınav bitene kadar gözetim altında tutuluyor.


Ayrıca MİT ve emniyet istihbarat görevlileri kitapçıkların basımı, saklanması ve sınavın yapılacağı 81 il ile KKTC’ye ulaştırılmasında aktif rol alıyor. 

Sınav kitapçıkları illere gittiğinde de MİT ve emniyet birimlerinin görevi bitmiyor. Kitapçıkların korunması ve sınav salonlarına ulaştırılmasında ÖSYM görevlileri dışında MİT ve emniyet mensupları sürecin aktörleri olarak görev yapıyor.


KAMYONLARA ÇİPLİ TAKİP


Vatan gazetesinin haberine göre; soru kitapçıklarıyla ilgili alınan bir başka güvenlik önlemi ise kitapçıkları taşıyacak ve merkeze geri getirecek kamyonların takip edilmesi.


Kamyonlara yerleştirilen elektronik çipler sayesinde sınav sorularını taşıyan araçların nerede durduğu, kaç kilometre hız yaptığı, dağıtım merkezinden aldığı kitapçıkları sınavın yapılacağı binalara ne kadar sürede götürdüğü de takip edilecek. 

kaynak: ntvmsnbc

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.