Yerli tank için tarih verdi

Yerli tank için tarih verdi

Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Yerli tank 2016-2017 yılı içinde TSK envanterine girecek.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Türkiye son yıllarda savunma sanayine çok büyük bir yatırım yaptı. Şu anda yaklaşık 600 milyon doların üzerinde bir arge çalışması var. Kendi tankımızın ilk testini de bu ayın 15'inde inşallah Başbakanımızın da katılımıyla Sakarya Arifiye'de yapacağız. Kendi tankımız da 2016-2017 yılı içerisinde silahlı kuvvetlerimizin envanterine girecek" dedi.

Yılmaz, bir dizi ziyaret için geldiği Çorum'da Uğur Makine firmasını ziyaret etti. Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, savunma sanayinin üreticisi az olması nedeniyle rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı bir sektör olmadığını söyledi. Savunma sanayinde ülke güvenliğini sağlayabilmek için savunma sanayinde kendine yeterli olmak gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, "Bizim arayışımız bu doğrultuda gidiyor. Türkiye son yıllarda savunma sanayine çok büyük bir yatırım yaptı. Şu anda yaklaşık 600 milyon doların üzerinde bir arge çalışması var. Bu arge çalışması uzun dönemli bir iştir. uzun soluklu bir yürüyüştür. Bugünden yarına olmaz. Başlanan projeler yaklaşık 8-10 yılda gerçekleştiriliyor. Şuanda kendi helikopterimizi yapıyoruz. Birkaç yıl içerisinde silahlı kuvvetlerimizin envanterine teslim edeceğiz. Kendi gemimizi yaptık ve TSK'ya teslim ettik. Bir kısmı da hala proje aşamasında devam ediyor. Kendi topumuzu yapıyoruz. Kendi silahımızı yapıyoruz. Kendi tankımızın ilk testini de bu ayın 15'inde inşallah Başbakanımızın da katılımıyla Sakarya Arifiye'de yapacağız. Kendi tankımız da 2016-2017 yılı içerisinde silahlı kuvvetlerimizin envanterine girecek" diye konuştu.

Türkiye'nin hem savaş uçağına hem de sivil taşıma uçağı üretmeye ihtiyacı olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, "İnşallah bir teknolojiyi yakalayabilirsek o teknojiyle her ikisini üretebileceğiz. Savaş uçağımızı kendimiz yapalum. Savaş uçağını yapma yeteneğini kazandıktan sonra yolcu uçağını da yaparsınız" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.