'Yerel Seçim Hakkı Anlaşılabilir Bir Talep'

'Yerel Seçim Hakkı Anlaşılabilir Bir Talep'

Önümüzdeki mart ayında yapılacak Münih Belediye Meclisi seçiminin güçlü başkan adaylarından Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Josef Schmid, Münih Akademisyenler Derneği'ni (MAP) ziyaret etti.

Önümüzdeki mart ayında yapılacak Münih Belediye Meclisi seçiminin güçlü başkan adaylarından Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Josef Schmid, Münih Akademisyenler Derneği'ni (MAP) ziyaret etti. Schmid, yaklaşık iki saat boyunca otuz akademisyene konuşan politikacı, partisinin her kültürden ve inançtan insana açık olduğunu söyledi. Schmid, AB vatandaşlarına yerel seçim hakkı olduğuna işaret ederek, diğer yabancıların da uzun süre Almanya'da kalmaları kaydıyla verilmesi talebinin anlaşılır olduğunu söyledi.

MAP'ın daha önce sosyal demokrat SPD'nin belediye başkan adayı Dieter Reiter'i ağırladığını öğrenen Schmid, akademisyenleri söylenenleri ve yapılanları birbirinden ayırmaya davet etti. SPD ve Yeşiller yönetimindeki Münih belediyesi denetimindeki şehir hastanelerine sürekli mali kaynak takviyesi yapıldığını söyleyen Schmid, çok önemli olan eğitim konusunda da hata yapıldığını ileri sürdü.

Zengin bir kent olan Münih'te bazı okullardaki temizlik şartların yetersiz olduğunu, yeterince çocuk bakım yeri olmadığını savunan Schmid, artık değişim yapılması gerektiğini söyledi. Her yıl on binlerce insanın Münih'e göç ettiğini hatırlatan başkan adayı, buna bağlı olarak konut sıkıntısı yaşandığını ve kiraların her geçen gün daha da yükseldiğini bildirdi.

Sorunun çözümü için inşaat kurallarının hafifletilmesi ve bazı binalara bir iki kat daha yapım izni verilmesini istedi. Şehir içi ulaşımda da sorunlar yaşandığını kaydeden muhafazakar siyasi, özellikle yeraltı metro ulaşımı ağına yatırımlar yapılmasının önemini vurguladı.

2022 Olimpiyatları’nın Münih'te yapılması için vatandaşları hafta sonu yapılacak referandumda evet oyu kullanmaya da çağıran Schmid, Münih Havalimanı’na yapılması planlanan üçüncü pist konusunda da şunları söyledi: ''Geçen yıl yapılan halkoylamasından çıkan halkın pistin yapılmaması kararını kabul ediyorum. Ancak ilerleyen yıllarda bu durum değişebilir. Bölgemizin ekonomik açıdan güçlü olması için büyük yatırımların zamanında yapılması gerekiyor.''

MAP üyelerinden birinin bazı akademisyenlerin Almanya'da üniversite okumalarına rağmen iş bulamadığı ve bu konuda ne yapabileceğini sorması üzerine Schmid, bu insanların en iyi şartlarda istihdam edilmesi için yapılacak projelere destek vereceğini ve soruna işadamları ile görüşerek çözüm bulacağı sözünü verdi. Program başlamadan önce MAP'ı tanıtan dernek başkanı Muhsin Sormaz, Münih'teki tüm akademisyenlere ulaşmayı amaçladıklarını söyledi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.