Yeniçerili-Bizanslı satranç

Yeniçerili-Bizanslı satranç

Hediyelik eşya üretici ve satıcısı, Çin'de Osmanlı ve Bizanslı askerler, Türk-Rus ve Türk-İngiliz askerlerinden oluşan satranç takımları yaptırdı.

Oğuz Hediyelik'in sahibi Hakan Demir yaptığı açıklamada, küçük yaşlardan bu yana hediyelik sektörü içinde yer aldığını, baba mesleğini yürüttüğünü söyledi. 
Yıllardır hediyelik eşya imal ettiğini vurgulayan Demir, son 4 yıldır da açtığı dükkanda ürettiği ya da yaptırdığı hediyelik eşyaları sattığını anlattı. 
Son yıllarda girdi maliyetlerinin artması üzerine hediyelik eşyada Çin ile rekabetin zorlaştığını dile getiren Demir, kendilerinin de zorunlu olarak bazı ürünleri Çin'de yaptırdıklarını bildirdi. 
Hediyelik eşya olarak Türkiye'de ''samuray kılıcı, Yunanistan bebeği'' satıldığını belirten Demir, ''Ama istiyorum ki Hz. Ali'nin, Kanuni Sultan Süleyman'ın kılıcının benzerini, Osmanlı padişahlarının heykelciklerini satalım. Bu isteğimi gerçekleştirmek için Osmanlı padişahlarının heykelcilerini yaptırıp sattım'' dedi. 
Bu düşünceden hareketle Çin'de farklı bir satranç takımı yaptırdığını dile getiren Demir, şunları kaydetti: 
''Yeniçerili, Bizanslı piyonların bulunduğu satranç takımında Osmanlı padişahı şah, eşi vezir oldu. Atlar üzerinde Osmanlı ve Bizanslı askerler yer aldı. Bunun yanı sıra Osmanlı ve Rus askerleri ile Türk-İngiliz askerlerinden oluşan satranç takımlarımız da var. Türk-İngiliz satranç takımını Çanakkale Savaşları'ndan esinlendik. Cam, gümüş, ahşap, kurşun gibi birçok çeşidi yapılan satranç takımı askerlerden oluşunca ilgi gördü.''

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.