Yeni büyükşehir yasası MHP-CHP'yi bitirecek

Yeni büyükşehir yasası MHP-CHP'yi bitirecek

Meclisten geçen yeni büyükşehir yasası Türkiye'nin siyasi haritasını derinden etkileyecek gibi gözüküyor. AK Parti, neredeyse CHP ve MHP'de büyükşehir bırakmayacak...

Hükümetin büyükşehir yasa tasarısı meclisten geçmesine karşın tartışmalar son bulmuş değil. AK Parti'nin yerel seçimler öncesi bütün dengeleri alt üst edecek bir düzenleme yaptığı yasal değişikliğin perde arkası netleşmeye başladı. Muhalefet partilerinin özerkliğe kapı araladığı iddiasında bulunduğu yasa asıl etkisini büyükşehir belediyelerinin dağılımını kökünden değiştirerek gösterecek.

CHP VE MHP BÜYÜKŞEHİR ŞOKUYLA SARSILACAK

Cumhuriyet yazarı Mustafa Sönmez'in köşesine taşıdığı yasal düzenleme yeni dönemde Türkiye'nin siyasi haritasını derinden etkileyecek gibi gözüküyor. Muhalefet partilerinin bir çok kalesini düşürecek yasanın içeriği en çok AK Parti'ye yarayacak. Öyle ki senaryolara göre MHP'nin elinde hiç bir büyükşehir belediyesi kalmazken CHP elinde sadece 3 büyükşehirle kalakalıyor. Yani halen muhalefetin elinde bulunan mevcut 6 büyükşehir belediyesinden MHP Adana’yı, CHP Antalya’yı, Mersin’i ve Eskişehir’i kaybedecek ve bu illerin büyükşehir belediyeleri AK Parti'nin yönetimine geçebilecek. Yeni yasadan olumlu etkilenecek tek parti ise BDP gibi gözüküyor. BDP elindeki Diyarbakır'ı korurken yeni büyükşehirlerden Mardin ve Van'da da hayli iddialı bir pozisyon kazanmış olacak.

YENİ YASA AK PARTİ'YE NASIL BİR AVANTAJ SAĞLAYACAK?

Peki MHP ve CHP'nin elindeki büyükşehir belediyelerinin çoğunu AK Parti'ye kazandıracak yasal düzenlemenin alameti farikası ne? Yasa hangi hükümlerle AK Parti'yi rakipleri karşısında avantajlı bir duruma geçiyor?

Büyükşehir ilan edilen ve belediye nüfusunun yüzde 75’ini bulacak illerde en ücra köy dahi büyükşehir belediyesinin bir mahallesi olarak kabul ediliyor. AK Parti'nin taşradaki oy potansiyeli rakiplerinin önünde olduğundan büyükşehir için oy kullanacak yeni seçmen, denklemi hükümetin lehine bozacak. Yani büyükşehir yarışında oyuna dahil olan yeni seçmen kitlesi herkesten çok hükümete yarayacak. Şimdiye kadar İstanbul ve Kocaeli’nde uygulanan sistem böylece Anadolu’nun büyükşehirlerine de yayılmış olacak. Hükümet il kırsallarında belediyeleri tasfiye ederek yerel seçimleri büyükşehir esaslı yaptırdığında kontrolünde tuttuğu büyükşehir belediye sayısını, muhalif CHP ve MHP’nin aleyhine artıracağını umuyor.

YENİ YASADAN EN BÜYÜK ZARARI MHP GÖRECEK

Cumhuriyet yazarı Mustafa Sönmez yeni yasadan sonra ortaya çıkacak belediye dağılımında hayli çarpıcı bir tablo çizdi. Sönmez'e göre yeni büyükşehir olacak 13 il belediyesinden MHP’nin elindeki Balıkesir ve Manisa ile bağımsız Eşref Fakıbaba’nın yönetimde olduğu Şanlıurfa, AKP’ye geçecek. Buna karşılık AKP yönetimindeki Mardin, BDP’li olacak. CHP Aydın, Muğla ve Tekirdağ’ı, BDP ise Van’ı koruyacak. Böyle bir tabloda en zararlı çıkan muhalefet partisi, elinde hiçbir eski ve yeni büyükşehir belediyesi kalmayan MHP olurken CHP de mevcut 3 büyükşehir belediyesini kaybedecek.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.