Yavru Vatan'ın milli arabası Günsel Türkiye'ye geldi!

Yavru Vatan'ın milli arabası Günsel Türkiye'ye geldi!

Yavru Vatan KKTC'nin tasarımından mühendisliğine kadar her şeyinde yerli kaynaklar kullanılarak üretilen tamamen elektrikli ilk otomobili Günsel MÜSİAD Expo 2020 Fuarı'na geldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 100'ü aşkın Türk mühendis ve tasarımcının 1.2 milyon saat emek harcayarak tamamen elektrikli olarak ürettiği Günsel MÜSİAD Expo 2020 Fuarı'nda sergileniyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yerli otomobili GÜNSEL, KKTC dışında ilk kez MÜSİAD EXPO 2020'de sergilenirken fuara ilk modeli B9 ve ikinci modeli J9 ile katıldı. Ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan araçlar yüzde 100 elektrikli ve tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilirken, seri üretiminin 2021'in son çeyreğinde başlayacağı, üretim kapasitesinin de 2025'te yıllık 30 bin araca ulaşacağı bildirildi.

TOPLAM 1.2 MİLYON SAAT EMEK HARCADILAR

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde 100'ü aşkın Türk mühendis ve tasarımcının toplam 1.2 milyon saat emek harcayarak ürettiği GÜNSEL'in ilk modeli B9'un tanıtımının yapıldığı fuarda sarı, mavi ve kırmızı renklerde üretilen 3 prototip sergilenirken ayrıca, ikinci modeli J9'un tasarım konseptini de otomobil meraklılarıyla buluşturdu. Fuarda yer alan iki adet B9 ve J9'un bire bir ölçekli tasarım modeli GÜNSEL'in standında sergilenirken, üçüncü B9 ise fuar alanı dışında test edildi.

"ANAVATANDA ARACIMIZI SERGİLEDİĞİMİZ İÇİN ÇOK MUTLUYUZ"

Günsel Yönetim Kurulu üyelerinden Yalvaç Akgün, "Çok mutluyuz burada olduğumuzdan dolayı. Ortaya çok güzel çalışmalar çıkardık ve bunu da anavatanımızla paylaşmak istedik. Katılım korona dolayısıyla geçmiş dönemlerin altında kalsa da araçlarımıza ilgi oldukça yoğun. Otomobilimiz çok büyük bir emeğin ve çabanın ürünü. Biz ekip olarak çok büyük bir özveri ve Yakındoğu Üniversite'nin de desteği ile buralara kadar geldik bundan dolayı da çok gururluyuz" ifadelerini kullandı.

GÜNSEL'İN FİYATI NE OLACAK?

Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. İrfan Suat Günsel "Batarya maliyetleri dolayısıyla içten yanmalı motorlu araçlarla yarışmak pek mümkün değil. Elektrikli araç sınıfında fiyatı en altta olacak otomobil Günsel diyebiliriz. İçten yanmalı araç fiyatlarıyla elektrikli araç fiyatları arasında olma hedefimiz var." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum