Yaşlı kadın Bakan Şahin'i tanımayınca

Yaşlı kadın Bakan Şahin'i tanımayınca

Aydın Jandarma Bölge Komutanlığı'nın düzenlediği toplantı için Aydın'a gelen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile bir yaşlı kadın arasında ilginç diyaloglar yaşandı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Aydın Jandarma Bölge Komutanlığı tarafından Jandarma Bölge Komutanlığı'nın sorumluluk alanındaki illerin turizm ve asayiş değerlendirmesi toplantısına katıldı.

Aydın Ticaret Borsası'nda düzenlenen toplantıya, Bakan Şahin ve Orgeneral Kalyoncu'nun yanı sıra Aydın Valisi Kerem Al, Denizli Valisi Abdulkadir Demir, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Aydın Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Salih Karataş, Aydın Emniyet Müdürü Ahmet Turan Temel, Aydın İl jandarma Komutanı Kurmay Albay Bülent Bulut ile Komutanlığa bağlı illerin jandarma yetkilileri katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokratları, vali yardımcıları ve kaymakamların da hazır bulunduğu toplantı salonuna sadece Anadolu Ajansı ve TRT alındı. Bakan Şahin'in turizm konusundaki konuşması ve jandarma tarafından hazırlanan slayt gösterisinin ardından toplantı tamamen basına kapatıldı.

Toplantıda Türkiye turizmini değerlendiren Bakan Şahin, "Türkiye, 2011 yılında 31 milyonu aşan turist sayısıyla dünyada altıncı, turizm gelirinde ise 23 milyar dolar ile dokuzuncu sırada yer aldı. Turistlerin gidecekleri yeri seçmelerinde çeşitli beklenti, ihtiyaç ve öncelikler etkili olmaktadır. Bu önceliklerin en önemlilerinden birisi şüphesiz güvenlik olgusudur. Kamu düzeninin sağlanması ve korunması konusundaki imaj, tatile çıkma aşamasında turistin tercihini etkilemektedir. Turistler için gerek yolculuk esnasında gerekse de gidilen yerlerde can ve mal güvenliğinin ve asayiş şartlarının en iyi şekilde sağlanmış olması çok önemli bulunmaktadır. Turistler gittikleri her ortamda kendilerini güvende hissetmek, güvenlik kaygısı taşımadan tatillerini geçirmek istemektedirler. Bu da en doğal istektir. Çünkü kişilere ve mal varlığına yönelik olarak işlenen öldürme, yaralama ve hırsızlık gibi olaylar, hem ülkenin güvenlik imajını zedelemekte hem de turizm talebinde ciddi düşüşler meydana getirmektedir. Güvenli ülke algısının yabancı ülkeler ve turistler nezdinde yerleştirilebilmesi için emniyet ve asayişin en iyi şekilde sağlandığı güvenli bir ortamın oluşturulması, büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla alınan tüm tedbirlere rağmen, suç işlenmesi durumunda da suçların kısa sürede maddi ve teknik delillerle aydınlatılarak şüphelilerin yargı önüne çıkarılması gerekmektedir. Hükümet olarak özellikle son 10 yılda turizm alanında yaptığımız yatırımlarla birlikte uluslararası alandaki güvenli ülke imajımızın her geçen gün biraz daha güçlenmesiyle ülkemizin dünya turizm pazarındaki payı giderek artmaktadır" dedi.

Turizm ve ulaştırmanın göz ardı edilemeyecek önemde iç içe olan iki alanolduğuna işaret eden Bakan Şahin, "Ulaşım hizmetlerinin güvenilirliği de turizm güvenliğinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Sık sık trafik kazalarının yaşandığı bir ülke, seyahat etmeyi düşünen insanlar tarafından ulaşım güvenliği olmayan bir yer olarak algılanacaktır. Bu kapsamda ulaşım güvenliğinin sağlanmasının yanında turistlere yönelik işlenen suçların analiz edilerek, bölgeye özgü farklı güvenlik yaklaşım ve uygulamalarının geliştirilmesi ve önleyici tedbirlerin alınması için gerekli çalışmalar şüphesiz titizlikle yapılmalıdır" diye konuştu.

BAKAN ŞAHİN İLE YAŞLI KADIN ARASINDA İLGİNÇ DİYALOGLAR
Bakan Şahin, toplantı salonundan ayrılmasının ardından Vali Kerem Al'ı makamında ziyaret etti. Aydın Valiliği önündeki kalabalığı gören Ayşe Tülü (74) isimli yaşlı kadın, içeride bir bakanın olduğunu öğrenince görüşmek için yaklaşık 1 saat kapının önünde bekledi.

Valilik çıkışında Bakan Şahin'i selamlayarak karşılayan Tülü, Şahin'in elini sıkarak 'hoş geldin' dedi. "Maşallah suphanallah. Allah akıl fikir versin" diyerek Bakan Şahin'i yanaklarından öpen yaşlı kadın, "Seni görmeye tamah ettim. Bu yüzden köye giden arabayı kaçırdım. Ben Türkiye'nin Cumhuriyet ninesiyim" diye konuştu.
Bakan Şahin'i hastalığını atlatması nedeniyle yapacağı mevlide davet eden Tülü, Bakan Şahin'in sırtını sıvazlayıp, "Adın ne senin. İsmin ne?" deyince, Bakan Şahin gülmeye başladı.

Yaşananlara aldırış etmeden konuşmaya devam eden yaşlı kadın, "Ben Türkiye'nin efe ninesiyim. Aydın'ın devlet ninesiyim. Fakirlerin annesi, şehitlerin ninesiyim. Köyümün de ağasıyım. Tamam mı?" diyerek konuşmasını sürdürdü. Yaşlı kadın ile Bakan Şahin arasında geçen diyalogları çevredekiler gülümseyerek izledi.

Yaşlı kadını büyük bir sabırla dinleyen Bakan Şahin, "Bir köye bir ağa yeter" dedi.
Şahin'in bu sözü üzerine daha da mutlu olan Ayşe Tülü, "Doyulacak insan değilmişsin. Beklediğime değdi doğrusu. Allah razı olsun, köye de beklerim" şeklinde konuştu.

BAKANA TELEFONUNU EZBERLETTİ
Bakan Şahin'e köyünün ismini ve telefon numarasını söyleyen Tülü, Şahin'in telefon numarasını unutmaması için ezberlemesini istedi. Şahin'in numarayı yanlış söylemesi üzerine yaşlı kadın, Bakan Şahin'den telefon numarasını tekrar söylemesini istedi.

Yaşlı kadına "Bana telefon numaranı söylettirdin ama herkes numaranı öğrendi. Ama ben bilerek kod numarasını söylemedim" diye takılan Bakan Şahin, yaşlı kadına tekrar sarıldıktan sonra makam aracına binerek Aydın'dan ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.