Yaşadık- larım adı konmamış darbedir

Yaşadık- larım adı konmamış darbedir

FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı, 28 Şubat soruşturması kapsamında ifade verdi

28 Şubat ‘ın ardından 1999 genel seçimlerinde Fazilet Partisi ‘nden (FP) milletvekili seçilen, başörtüsü nedeniyle yemin edemeyen, Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlıktan çıkarılıp, AİHM kararıyla yeniden bu hakkına kavuşan dönemin FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı, 28 Şubat soruşturması kapsamında ifade verdi.

ABD ‘de George Washington Üniversitesi ‘nde öğretim üyeliği yapan Kavakçı, dün eşi Cihangir İslam ve avukatı İsmail Aydos eşliğinde Ankara Adliyesi ‘ne geldi. Kavakçı, adliyeye, eşinin elini tutarak girdi. Kavakçı ‘nın ifadesi 28 Şubat soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından alındı. Kavakçı, yaklaşık 1 saat 45 dakika süren ifadesinin ardından adliyeden ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, “Savcı beyin daveti üzerine buradayım. Sorularına cevap verdim. Yarın da (bugün) Meclis Araştırma Komisyonu ‘nda olacağım” karşılığını verdi. Kavakçı, savcılıkta verdiği 2 sayfalık ifadesinde şunları anlattı:
BİN YIL SÜRECEK DEDİLER

Özellikle 28 şubat süreci olarak bilinen Batı çalışma Grubu (BÇG) adlı teşekkülü oluşturan kişiler o dönemde varolan hükümeti devirmek için hukuk dışı, darbeci, cuntacı bir yapılanma kurmuşlardır. BÇG ‘de çalışanlar ifadelerinde bu sürecin bin yıl süreceği belirtilmiş, ‘demokrasiye balans ayarı yapıyoruz, gerekirse silah kullanırız ‘ beyanlarını vermişlerdir. Tankları meskun mahalde yürüterek, hükümeti ve tüm toplumu tehdit ederek hükümeti cebren bırakmaya zorlaşmışlardır.
YEMİN EDERSE MÜDAHALE EDERİZ DEDİLER

Meclis ‘te yemin etmeden önce yemin etmemin engellenmesi için bazı basın yayın organlarında, sivil toplum kuruluşlarında, askeriyede kamuoyu oluşturularak baskı yapılmaya başlandı. 2 Mayıs 1999 günü Meclis ‘te milletvekillerinin yemin töreni vardı. Seyirciler arasında resmi giyimli üst rütbeli asker kişiler de hazır bulunmuşlardır. O zaman Fazilet Partisi ‘ndeki yöneticilere Kavakçı başörtülü yemin ettiği takdirde askeri müdahale olacağı şeklinde sözler söyleniyordu.
BENİM YAŞADIKLARIM ADI KONMAMIŞ DARBEDİR

11 gün sonra da yani 13 Mayıs 1999 ‘da kanunsuz, usulsüz olarak Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlıktan çıkardılar. Ben de AİHM ‘ye gittim. AİHM, vermiş olduğu kararla, Türkiye ‘nin seçme ve seçilme hakkımı ihlal ettiği kararını vermiştir. Benim yaşadıklarım Meclis ‘e karşı yapılmış adı konmamış bir darbedir.
EN SON HABER
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum