Yarım Asır Sonra Memleketlerine Geldiler

Yarım Asır Sonra Memleketlerine Geldiler

Karaman'dan Bulgaristan’ın Kırcaali şehrine göç edenlerin torunları yarım asır sonra asli topraklarını ziyarete geldi.

Karaman'dan Bulgaristan’ın Kırcaali şehrine göç edenlerin torunları yarım asır sonra asli topraklarını ziyarete geldi. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz ve beraberindeki 48 kişi Karaman Belediyesini ziyaret etti. Yarım asır sonra memleketlerine gelen grubu Belediye Başkan Yardımcısı H. Osman Ünüvar ve Özel Kalem Müdürü Yücel Erdemsoy karşıladı.

Hemşerilerini belediye meclis salonunda ağırlayan Kültür Ve Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı H. Osman Ünüvar konuşmasında, “Sizleri kendi memleketinizde ağırlamaktan büyük onur duyduk. Yıllar önce buradan göç edip başka bir ülkede olmanıza rağmen memleketiniz, anavatanınızı unutmadınız. Sizleri Karamanımızda görmekten mutluluk duydum.” dedi.
Önümüzde ki Türk Dil Bayramı etkinlikleri çerçevesinde sizleri de aramızda görmek isteriz” diyen Ünüvar, hemşerilerini Karaman’a tekrar davet etti.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz ise konuşmasında, “Burada, kendi öz vatanımızda olmaktan büyük mutluluk duyduk. Karaman’a ayak basar basmaz manevi bir duygu oluştu içimde. İnanın tarif edemem. Karaman çok özel ve bizim için manevi değeri olan bir il. Yarım asır önce atalarımız buradan Kırcaali’ye göç ettiler. Biz Karamanlıyız ve kendi şehrimizde olmaktan dolayı çok mutluyuz.” dedi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkan Yardımcısı H. Osman Ünüvar, Kırcaali Belediye Başkanı’na Kültigin Anıtının heykelini hediye etti. Kırcaali’den gelen heyet belediye ziyaretinden sonra Karaman’ın tarihi ve kültürel mekânlarını gezdi. Heyet akşam saatlerinde ilden ayrıldı.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.