Yardım Vakıfları Kalitesiz Kömür Dağıtamayacak

Yardım Vakıfları Kalitesiz Kömür Dağıtamayacak

Amasya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla yapılan kömür dağıtımında, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği’nde belirlenen hususlara uyulması gerektiğini belirterek,...

Amasya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla yapılan kömür dağıtımında, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği’nde belirlenen hususlara uyulması gerektiğini belirterek, konuyla ilgili kararın 28977 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bolat, yaklaşan kış mevsimi öncesinde hava kirliliğinin önlemesi adına vatandaşları uyardı. Kış mevsiminde ısınma ve sanayide kullanacak olan katı yakıtlar konusunda vatandaşların hassas olması gerektiğini belirten Bolat, fabrikalar dışında, ısınma ve sanayi amaçlı olarak petrol koku kömürü ve bu kömürün tozundan imal edilmiş pres kömürlerin satışının ve kullanımın yasak olduğunu söyledi.

Uyarılara rağmen bu tür kömür kullananların tespiti halinde savcılığa suç duyurusunda bulunulacağını kaydeden Bolat, “Isınma amaçlı mineral yağ, araba plastiği parçaları, lastik, tezek, katı atıklar ve tekstil artıkları, kablolar, ıslak odun, boyalı odun, plastikler, ev eşyaları ve yemek atıkları gibi evsel atıklar, özel atıklar, tıbbi atıklar, asfalt ve asfalt ürünleri, boya ve boya ürünleri ile fuel oil kaplarının yakılması yasaktır.” dedi.

Açıkta torbasız kömür satışının da yasak olduğunu ifade eden Bolat, “Isınma amaçlı olarak kullanılacak kömürlerin satışlarında, kömür torbaları üzerinde görünür şekilde bakanlığımızın belirlediği bilgiler bulunacaktır. Ayrıca, yönetmelik ve genelgede belirtilen değerlerden daha iyi kömür satacağını taahhüt edenler, istedikleri takdirde bakanlığın belirlemiş olduğu kömür özelliklerinin yanı sıra taahhüt ettikleri kömür özelliklerini de kömür torbası üzerinde belirtebilirler.” diye konuştu.

“KÖMÜR TORBALARI KESİNLİKLE YAKILMAYACAK”

Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla yapılan kömür dağıtımında, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği’nde belirlenen hususlara uyulması gerektiğini belirten Bolat, “Konuya ilgili denetimler il merkezinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ilçelerde ise kaymakamlıklar tarafında yürütülecektir.

Tüketicilerin ilimizde kömür satışına izin verilen kömür dışında kömür almamaları, mahalli çevre kurulun da belirtilen yerli ve İthal özelliklere haiz kaliteli kömür kullanmaları, kesinlikle torbasız kömür almamaları, aldıkları kömürleri çevreye ve insanlara zarar vermeyecek ve rahatsız etmeyecek şekilde istiflemelerine ve yakmaları gerekmektedir.

Kömürlerin yakımı esnasında kömür torbaları kesinlikle kazana, sobaya atılmayacak, biriktirilerek ileride oluşabilecek geri dönüşümde değerlendirilmesi sağlanacaktır. Yönetici, idareci ve vatandaşlar alınan kömürlere ait torbaları toplama işini üstlenen vakıf, dernek, firma, kişi ve kurumlara teslim etmekle yükümlüdür.” İfadelerini kullandı.

Bolat, tüm kaloriferli binalarda oluşacak olan küllerin çöp konteynırlarına ya da yanlarına atılmamasını, kiralanacak konteynırlarda veya ayrı olarak biriktirilmesi, daha sonra belediyenin göstereceği yere götürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.