Yardım engellenemeyecek

Yardım engellenemeyecek

İHH Konya Şube Sorumlusu Hidayet Yılmaz, İsrail Ambargosu altındaki Gazzeye ikinci yardım filosunun gönderilmesi için çalışmaların sürdüğünü ve buna engel olunamayacağını söyledi

İsrail ambargosu altında bulunan Gazze’ye ikinci büyük yardım filosunun ulaştırılması için çalışmalar sürüyor. İHH’nın dünya genelinde birçok ülkenin katılımı ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destekleriyle organize ettiği Gazze’ye yardım gemisinin engellenmeye çalışıldığını söyleyen İHH Konya Şube Sorumlusu Hidayet Yılmaz, yardım gemilerinin Gazze’ye ulaşmasının engellenemeyeceğini bildirdi.

Mavi Marmara Özgürlük Gemisi’nin ikinci defa ambargoyu delmek üzere haziran ayı sonunda yola çıkacağını dile getiren Hidayet Yılmaz, “Çağımızın en büyük vahşeti ve soykırımının yapıldığı günümüzde İsrail’in yapmış olduğu vahşeti şiddetle kınıyoruz. İHH olarak daha önce birçok çalışmalarımız oldu, İsrail’in bu vahşetini gün yüzüne çıkarmak adına. Konvoylar düzenledik, en son Mavi Marmara Yardım Filosu Akdeniz’de katledildiğine tüm dünya şahit oldu. İnsanlığın öldürüldüğü Akdeniz’de 9 tane şehidimiz vardı. Bu gemi, Gazze’deki bir buçuk milyon insanın yaşadığı sıkıntıları dünyaya duyurmak, dünyanın buradaki vahşetten haberdar olmasını sağlamak için yola çıkmıştı. Bu anlamsız ambargonun bitirilmesi için İHH ve dünyadaki değişik sivil toplum kuruluşlarının gayretiydi. İsrail köşeye sıkışmış oldu, tüm insanlığın kalbinde mahkum oldu” dedi.

SAVAŞ BİTMELİ Kİ, YETİMLER ÇOĞALMASIN

Refah Sınır Kapısı’nın insan geçişine açıldığını fakat ihtiyaç malzemelerinin girip çıkmasına, ticaret yapılmasına izin verilmediğini söyleyen Hidayet Yılmaz, “Biz Biz İHH olarak bekledik ki dünya İsrail’e baskı yaparak bu olumsuz durumu ortadan kaldırabilir mi, ama olmadı. Biz halkları uyararak yönetimlere baskı kurmaya çalışıyoruz. İkinci filomuz da haziran ayının sonunda yüzden fazla ülkenin katılımıyla, 15 gemi hareket edecek.

Bu savaş bölgelerinde çok sayıda dul ve yetimimiz var. En çok muhtaç olan yetimlerimiz. Bir insanlığın temelinin yok edildiği bölgedeyiz, aileler parçalanıyor. Biz İHH olarak bu insanların bu bölgede vakarlı ve erdemli bir şekilde yetişmesini istiyoruz. Savaşların bitmesi gerekiyor ki yetimler çoğalmasın” diye konuştu. 

DÜNYADA ŞU AN 140 MİLYON YETİM VAR

Şu an Gazze’de, Patani’de, Irak ve benzeri dünyanın değişik yerlerinde 140 milyon yetim olduğunu söyleyen Hidayet Yılmaz, “Yetimlerin büyük bir çoğunluğu savaşlar sonucu oluyor. Savaşın boyutlarına bakıldığında Amerika, Rusya ve İsrail’in başrollerde olduğu görülüyor. Amerika Türkiye’ye yardım gemilerinin gönderilmemesi için baskı yapıyor. Ama bu gemiler, merhamet gemileridir. Orada insanlar aç kalmasın, savaşlar dursun diye gidiyor. Bu gemilere dur demek yerine asıl suçlu olan İsrail ve Amerika’ya ölüm makinelerini artık susturun demek gerekiyor. Çünkü nereye demokrasi götüreceğiz dediler, orada kan ve yetimler vardı. Biz bunun durdurulması için çabalıyoruz. Şu an dışarıda 5 milyon Filistinli var. Gidecek yerleri yok. Bu vahşetin durması için elimizden gelen ne varsa yapacağız” ifadelerini kullandı.

1 MİLYON KİŞİ BAŞVURU YAPACAK

İsrail’in bir medya savaşı açtığını ve artık insanların yardım gemilerine binmekten çekinir olduğu iddiasında bulunduğunu söyleyen Hidayet Yılmaz, “Türkiye genelinde bu gemilerle Gazze’ye ulaşmak için 1 milyon insanın başvuru yapmasını bekliyoruz. Biz de bu şekilde İsrail’i yalanlayıp, İsrail’e gözdağı vereceğiz. Konya’dan da 100 bin kişinin başvuruda bulunmasını bekliyoruz. Bu amaçla 20-22 Mayıs tarihleri arasında Hacıveyiszade Camii önü ve Zafer’de stantlar açarak ön başvuruları alacağız. Haziran ayının sonunda da 15 gemiden oluşan ikinci yardım filomuz Gazze’ye gitmek üzere yola çıkacak” dedi.

RASİM ATALAY

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.