Yapılar denetim altında

Yapılar denetim altında

Konya Yapı Denetim Kuruluşları Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yaşar Pişkince, 1 Ocak 2011 tarihinde çıkarılan kanunla tüm yapıların denetim altına alındığını bildirdi

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Türkiye genelinde uygulamaya konulan, yapı imalatının şantiyelerde, ilgili teknik elemanlarca proje ve eklerine uygun olarak yapılmasının denetlenmesi ve kontrol edilmesi anlamına gelen teknik uygulama sorumluluğu yürürlüğe girmişti. Konya’da da 27 yapı denetim şirketi kuruldu ve bu şirketler bir araya gelerek Konya Yapı Denetim Kuruluşları Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’ni kurdu.

Konya Yapı Denetim Kuruluşları Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Selçuk Otel’de düzenlediği basın toplantısı ile derneğin tanıtımını yaptı, derneğin amaçları hakkında bilgi verildi. Dernek Başkanı inşaat mühendisi Yaşar Pişkince, “Deprem kuşağı içerisinde yer alan ülkemizde periyodik aralıklarla ardışık sarsıntıların yaşanması, iskan edilen tüm yapıların sık sık sorgulanmasını gündeme getirmektedir. Yaşanan her doğal afetin ardından ilgili idarelerin bu konuda yapmış olduğu çalışmalar, projelendirme ve uygulama evrelerinde hataların ve yetersiz denetimlerin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu tür olaylarda insan yaşamını derinden etkileyen ve ulusal yıkıma neden olan vukuatların yıllarca yaşanmış olması, ülkemizin yasama organlarını harekete geçirmektedir. Öncelikle ‘Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik’ birkaç defa değiştirilmiş, sonra da Yapı Denetim Kuruluşları’nın kurulmasına yasal zemin hazırlanarak proje ve yapı denetimi başlatılmıştır” dedi.

YAPI DENETİMİ NE GETİRECEK?

 

Yapı denetiminin başta 19 il pilot seçilerek başladığını belirten Yaşar Pişkince, “1 Ocak 2011 tarihinden sonra ülkemiz geneline yapı denetimi uygulaması yayılarak, bu görev tüm illerde yasal olarak yapı denetim firmalarına verilmiştir. Yapı denetim kuruluşları kamu adına denetim yapan tüzel kişiliğe sahip şirketlerdir. Denetimlerin gerçek anlamda ve istenilen düzeyde yapılmaması, yapının imalat aşamasında denetimlerinin ihmali vukuatları, vukuatlar da ağır yasal yaptırımları beraberinde getireceğinden yasal yaptırımlarla denetim şirketlerinin görevinde doğabilecek suiistimaller neredeyse yok denecek düzeye indirilmiştir. Mimarlar, inşaat, makine ve elektrik mühendisleri kendi teknik dallarında proje kontrolü yapacak ve yapıları denetleyecekler, denetçilerden kaynaklanan kusurlar da denetim yapan kuruluşlardan tanzim edilecektir” diye konuştu.

Yapı denetim firmalarının denetimlerini yaptıkları inşaatlardan 15 yıl boyunca sorumlu olduklarını ve bu nedenle de ağır koşullar altında görevlerinden kayıtsız kalamayacaklarını dile getiren Konya Yapı Denetim Kuruluşları Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yaşar Pişkince, “Bu doğrultuda yapı denetim firmaları arasındaki ilişki ve dayanışmayı güçlü kılmak, güçlükleri dayanışmayla yenmek için Konya’da bulunan 27 yapı denetim firması bir araya gelerek bu derneği kurduk” dedi. Derneklerinin, şirketlerin iç sorunlarında yardımlaşma ve dayanışmanın sağlanması yanında, yasaların öngördüğü biçimde denetim yapmayan veya aksatan üye şirketlere de yaptırım uygulayacağını söyleyen Pişkince, yapı denetim şirketlerinin faaliyet göstereceği alanları da açıkladı. Buna göre yapı ruhsatı alınmasından önce proje ve eklerinin denetimi, ruhsattan sonra yapı mahallinde başlangıcından sonuna bitimine kadar imalatın projelere uygunluğunun ve malzemelerin denetiminin yapılacağını anlatan Pişkince, “Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü, denetim kuruluşunun, denetimini üstlendiği işlerin yürütülmesinin yasalara uygunluğunu hem şirket ofisinde hem de şantiye mahallinde kontrol edecektir. Kayıtsız davranan ve kusuru belirlenen şirketlere yasal tutanakla yaptırım uygulanacaktır” dedi. Yaşar Pişkince ayrıca ücretlendirmelerle ilgili de değerlendirmede bulunarak, yapının yaklaşık maliyetinin yüzde 3’ü şeklinde bakanlığın bir yönetmelik düzenlediğini bildirdi. Pişkince, 200 metrekareyi geçmeyen müstakil yapıların denetime tabi tutulmayacaklarını da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.