Yapılandırmaya elektronik başvuru

Yapılandırmaya elektronik başvuru

İNTERNET VERGİ DAİRESİ KULLANICISI, 'TC KİMLİK NUMARASI VE DİĞER KİMLİK BİLGİLERİ' VE 'PLAKA, TC KİMLİK NUMARASI VE ARACIN TESCİL TARİHİ' SEÇENEKLERİNİ KULLANARAK BORÇLARINI YAPILANDIRABİLECEK

ANKARA (A.A) - Gelir İdaresi Başkanlığı, yeniden yapılandırma için internetten başvuracak mükelleflerin ''internet vergi dairesi kullanıcısı'', ''TC kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileri'' ve ''plaka, TC kimlik numarası ve aracın tescil tarihi'' seçeneklerini kullanarak, borçlarını yapılandırabileceğini bildirdi.
Gelir İdaresi Başkanlığının açıklamasına göre, internet vergi dairesi kullanıcıları bu menüden, internet vergi dairesi kullanıcısı olmayanlar ise TC kimlik ve diğer kimlik bilgileri menüsünden giriş yaparak, 6111 sayılı Kanun kapsamında bulunan kesinleşmiş tüm borçlarını yapılandırmaya tabi tutabilecek.
Mükellefler, plaka, TC Kimlik numarası ve aracın tescil tarihi menüsünden ise adlarına kayıtlı araçlarının motorlu taşıtlar vergileri ile taşıtlarına ilişkin idari para cezalarını yapılandırabilecek.
Yapılandırılması istenen borcun dava konusu edilmesi halinde, bu davalardan vazgeçildiğine dair yazılı olarak vergi dairesine başvuruda bulunulacak. Borçların yapılandırılmasına ilişkin elektronik başvuru talepleri de en kısa sürede sonuçlandırılacak.
Bu arada, mükellefler, elektronik başvuru sırasında ödeme tablosunu ''elden alacağım'', ''posta ile istiyorum'' ve ''elektronik posta ile istiyorum'' seçeneklerinden birini tercih edecek.
Mükellef, ödeme tablosunun elektronik posta ile gönderilmesini istiyorsa, e-posta adresine sistem tarafından ödeme tablosu iletilecek. Elektronik başvuruda ödeme tablosu elden alınmak isteniyorsa, mükellef bağlı olduğu vergi dairesinden bunu teslim alacak. Ödeme tablosu posta ile alınmak istendiğinde de söz konusu tablo mükellefin adresine vergi dairesince taahhütlü olarak gönderilecek.
Bu arada mükellefler, elektronik başvurularına istinaden yapılandırılan borçlarına ilişkin ödeme tablolarını, elektronik başvuru yaptıkları alandan da görebilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.