Yapı ruhsatı verilen bina sayısı arttı

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılının ekim-aralık dönemine ilişkin yapı ruhsatı ve kullanma izni verilen bina istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, bu dönemde yapı ruhsatı alan bina sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 7,9 artarak, daire sayısı yüzde 16 ve yüz ölçümü yüzde 8,8 artış gösterdi.

2023'ün son çeyreğinde, belediyeler tarafından toplamda 331 bin 494 bina için yapı ruhsatı verildi. Bu binaların toplam yüz ölçümü ise 60,3 milyon metrekareyi aştı. Konutlar, toplam yüz ölçümünün yüzde 56'sını oluştururken, konut dışı yapılar yüzde 21'ini ve ortak kullanım alanları yüzde 23'ünü temsil etti. En fazla yüz ölçümü, 2 ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalara aitti ve 42,9 milyon metrekare olarak kaydedildi.

YAPI KULLANIM İZİNİ VERİLEN BİNA SAYISI DÜŞTÜ

Ancak aynı dönemde, yapı kullanma izin belgesi verilen bina sayısı yüzde 7, daire sayısı yüzde 8,9 ve yüz ölçümü yüzde 10,5 azaldı. 2023'ün son çeyreğinde 221 bin 546 binaya kullanma izni verilirken, bu binaların toplam yüz ölçümü 37,2 milyon metrekareyi buldu. Konutlar, toplam yüz ölçümünün yüzde 56,4'ünü oluştururken, konut dışı yapılar yüzde 22,8'ini ve ortak kullanım alanları %20,8'ini kapsadı. En fazla kullanma izni, yine 2 ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalara verildi ve toplamda 26,8 milyon metrekareyi geçti.

İstatistiklere göre, yapı ruhsatı verilen binaların ortalama yüz ölçümü 182,1 metrekare iken, kullanma izni verilen binaların ortalama yüz ölçümü 168,1 metrekare olarak belirlendi. İstanbul, Ankara ve İzmir, hem ruhsat hem de kullanma izni verilen bina ve daire sayıları açısından en üst sıralarda yer aldı.

HABER MERKEZİ

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.