Yanukoviç: Ölenler Anlamsız Kavgada Hayatlarını Kaybetti

Yanukoviç: Ölenler Anlamsız Kavgada Hayatlarını Kaybetti

Ukrayna’daki şiddet olaylarının artması üzerine halka seslenen, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, ihtilafın bir an evvel durdurulması ve diyaloga geçilmesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna’daki şiddet olaylarının artması üzerine halka seslenen, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, ihtilafın bir an evvel durdurulması ve diyaloga geçilmesi gerektiğini söyledi.

Kan dökülmesini sebep olan silahlı mücadeleye karşı olduğunu ifade eden Viktor Yanukoviç, olayların ilk başladığı dönemde muhalefet ile diyalogu sağladıklarına dikkat çekti.

İktidarın taleplerini karşıladıklarını ifade eden Yanukoviç bu kapsamda, iki farklı dönemde eylemciler için af çıkarttıklarını ve tüm gözaltında bulunan eylemciler serbest bıraktıklarını belirtti.
Yanukoviç, 18 Şubat’ta parlamentoda muhalefetin istediği 2004 anayasasına geri dönüş kanun oylanmasının beklendiği bir sırada muhalefet liderlerinin parlamento oturumunun bitmeden meydandaki aşırı gurupları savaşa çağırmasını eleştirdi.

‘İKTİDAR İÇİN SEÇİMİ BEKLEMEK LAZIM’
Yanukoviç; “Bizler hala diyalog tarafındayken muhalefet bütün gücün kendilerine verilmesini istedi. Bunu istiyorlarsa yasal seçim süreci (2015’te) çok yakın. Bizleri iktidara halk getirdi onların da iktidar için seçimi beklemesi lazım. İktidar seçimlerde kazanılır meydanlarda değil. İnsanları silaha çağırarak da hadlerini aştılar. Kanunsuzluk yaptılar.” dedi.

Muhalefet liderlerinden radikal guruplardan ayrılmalarını isteyen Yanukoviç, aşırı guruplarla ayrışma yapılmadığı takdirde radikallerle birlikte olup güvenlik kuvvetlerine karşı halkı kışkırtan muhalefete gereken cevabın verileceğini dile getirdi.

Radikal eylemlerden kaçınılması gerektiğine vurguda bulunan Yanukoviç, ihtilafın barış ve diyalog yoluyla durdurmak için hala geç olmadığını kaydetti.

ÖLENLERİ GERİ DÖNDÜREMEYECEĞİZ
Ölenleri geri döndüremeyeceklerini dile getiren Yanukoviç, hayatını kaybeden kişilerin ailelerine sabır ve baş sağlığı diledi.

Ölen kişilerin anlamsız kavgada hayatlarını kaybettiği için üzüldüğünü belirten Yanukoviç, bu mücadelenin bir gün biteceğini asıl olanın Ukrayna’nın bekası olduğunu söyledi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.