Yanlış Fiyat Uygulaması, Raftingcilere Yıllık 10 Milyon Euro Zarar Ettiriyor

Yanlış Fiyat Uygulaması, Raftingcilere Yıllık 10 Milyon Euro Zarar Ettiriyor

Alternatif turizmde Antalya'nın en ayrıcalıklı turizm yeri olan Beşkonak Köprülü Kanyon'da düşük fiyatla su sporu yaptırımı bölgenin marka değerini düşürerek her yıl ekonomik zarar oluşturuyor.

Alternatif turizmde Antalya'nın en ayrıcalıklı turizm yeri olan Beşkonak Köprülü Kanyon'da düşük fiyatla su sporu yaptırımı bölgenin marka değerini düşürerek her yıl ekonomik zarar oluşturuyor. Yanlış fiyat uygulamasına bağlı Beşkonak Köprülü Kanyonda yıllık 10 milyon Euro'nun heba edildiği belirtiyor. Kanyonda kişi başı yemek dahil 10 Euro'ya yaptırılan kano ve rafting su sporunun Almanya, Avusturya, Fransa, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Norveç, İsviçre, Kanada, ABD ve İngiltere'de yapay parkurlarda

Manavgat Turizm Altyapı Birliği(MATAB) ve Evrenseki Beldesi Belediye Başkanı Recep Barut, Beşkonak Köprülü Kanyon'da yapacakları marka çalışmasıyla 10 Euro'ya rafting yapımının önüne geçeceklerini söyledi. Barut, yıllık 1 milyon yerli ve yabancı turistin su sporu yaptığı bölgede yanlış uygulamaya bağlı bölge insanının her yıl 10 milyon Euro zarar ettiğini kaydetti. Başkan Barut, Ramazan Bayramı öncesi Evrenseki Çarşısı'nda esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Barut, MATAB'ın Beşkonak Köprülü Kanyon'da marka çalışması ve Evrenseki'de yaptıkları altyapı çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme yaptı.

İlgili bakanlık tarafından bölgede su sporları işletmede sorumluluğun MATAB'a verildiğini hatırlatan Barut, bölgede su sporları kalitesinin artması, su sporu işletmecilerinin daha fazla para kazanması ve bölgede marka değeri oluşturmak için raftingte düzenleme yapılmasının şart olduğunu kaydetti. Barut, rafting bölgesi ile ilgili şu bilgileri verdi:"Bölgede yemek dahil 10 Euro'ya rafting yaptırılıyor. Böyle bir uygulama ile dünyanın en doğal rafting parkuruna sahip alanda bir dünya markası çıkaramayız. 10 Euro'ya rafting turu satılarak su sporu işletmecisi para kazanamaz. Bizim gönlümüz o bölgede 10 Euro'ya rafting yaptırımına razı değil. Aynı turlar otellerde 50 Euro'ya satılıyor. 10 Euro'ya rafting yapımı su sporu işletmecilerini zarar ettirir. Bunun 20 Euro'ya çıkarılması gerekir. Yanlış uygulamaya bağlı bölgemiz ekonomimiz her yıl yaklaşık 10 milyon zarar ediyor."

Otel içinde 50 Euro'ya yapılan satışların turlar çarşında 30 Euro'ya rahatlıkla satılabileceğini belirten Barut, sezon başında esnafların sezon başında TURSAB'la fiyat belirlemede fikir birliğine vardığını uygulamada ise aksaklıkların meydana geldiğini kaydetti.

CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.