Yabancıların İlgi Gösterdiği Seyyar Pazarlar Sezonu Kapattı

Yabancıların İlgi Gösterdiği Seyyar Pazarlar Sezonu Kapattı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde yabancıların yoğun ilgi gösterdiği pazartesi ve perşembe pazarları sezonu kapattı.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde yabancıların yoğun ilgi gösterdiği pazartesi ve perşembe pazarları sezonu kapattı. Bin 600 esnafın faaliyet gösterdiği pazarlarda 20 Nisan'da açılan sezon 7 Kasım'da sona eriyor. İki pazarın müşteri yoğunluğunu başta Almanlar olmak üzere Hollanda, Belçika, İngiliz, Avusturya, Norveç, İsveç, İsviçre, Danimarka, Finlandiya, Bağımsız Devletler Topluluğu(BDT) ve Rus turistler oluşturuyor.
Manavgat Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, pazartesi ve perşembe pazarının Türkiye'nin ilk uluslararası pazarı olduğunu söyledi. Turistlerin yoğun bir şekilde ziyaret ettiği pazarın her yıl 20 Nisan'da başlayıp 7 Kasım'da sona erdiğini belirten Doğan, bundan sonra pazarlara genelde Avrupalı emekli turistlerin geldiğini kaydetti.
İki pazarda kış turizmini kısmen Avrupalı emekli turistlerin nisan başına kadar canlı tutmasını beklediklerini aktaran Doğan, pazar dizaynının genelde başta Almanlar olmak üzere Avrupalı turistlere yönelik olduğunu söyledi. Doğan, "İki pazarda aktif turizm sezonu sona erdi. Kış turizm sezonu başladı. Esnafımızın yeni sezonda müşteri memnuniyetine bağlı satışlarda iletişimde dil sporunun sona ermesi için Almanca, İngilizce ve Rusça kurs açacağız. Hedefimiz 2 pazarda esnafın dil bilme sayısını ileri seviyeye çıkarmak." ifadesini kullandı.
Türkiye Turizm Seyahat Acenteleri Birliği(TÜRSAB) Side-Manavgat Bölgesel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özden, otellerin doluluk oranının yüzde 70 seviyerlerde olduğunu, 20 Kasım'dan itibaren yüzde 40 seviyesine düşeceğini söyledi.
İki uluslararası pazarının turistlerin otelden çıkarak alışveriş yapması için önemli olduğunu belirten Özden, otellerdeki turistlerin yoğunluğunu başta Almanlar olmak üzere Avrupalıların oluşturduğunu kaydetti. Özden, bundan sonra bölgemizdeki turizm canlılığını Avrupalı emekli turistlerin oluşturacağını kaydetti.
MATSO Turizm Komisyonu Başkanı Fehmi İncidiş, otelden çıkan her turistin pazarda alışveriş yapmasının hem turizmciyi hem de pazarcı esnafının yüzünü güldüreceğini söyledi.
Turizmciler olarak konaklama tesisine gelen her turistin otel dışına çıkarak pazarda alışveriş yapması için her türlü imkanı oluşturduklarını anlatan İncidiş, turistlerin kaldıkları otelden çarşı içine gelmesi ve yılın 12 ayı canlı tutulması için şehir merkezlerinde cazibe merkezleri oluşturulması gerektiğini kaydetti.
Emekli Alman mimar İnge Tid, eşi ile birlikte Manavgat'a yılda üç defa tatile geldiğini, kışın Kölh'de havalar soğuğunca 6 yıldır 40 günlüğüne Side'ye tatile geldiklerini söyledi. Tatil süresinde 2 pazara alışveriş yapmaya geldiklerini belirten Tid, 2 pazarıda gizemli bulduklarını ve pazar dizaynının Almanlara göre şekillendirilmesinden mutlu olduklarını kaydetti.
Pazarcı esnafı Abdurrahman Demir, 2 pazarda da 7 Kasım itibariyle sona erdiğini 2 hafta sonrada kış sezonunun başlayacağını ifade etti.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.