Yabancı Uyruklu Öğrenciler Proje İle 'Uyum' Sağlayacak

Yabancı Uyruklu Öğrenciler Proje İle 'Uyum' Sağlayacak

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde okumakta olan yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin Türkiye'ye uyum sağlayabilmeleri için 'Yurt Dışından Misafirimiz Var' isimli proje başlatıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde okumakta olan yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin Türkiye'ye uyum sağlayabilmeleri için 'Yurt Dışından Misafirimiz Var' isimli proje başlatıldı. Muğla Genç Sinerji Derneği tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı'na sunulan ve 2013 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında kabul edilen proje ile yabancı uyruklu öğrencilere sahip çıkılıp, uyum sorunu yaşamadan eğitimlerini tamamlamaları hedefleniyor.

Proje kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde okumakta olan yabancı uyruklu gençlerin sosyalleşmeleri için bir dizi faaliyet düzenleniyor. Aynı zamanda maddi durumu kısıtlı, yabancı uyruklu gençlere sosyal imkânlar sunuluyor. Böylelikle yabancı uyruklu gençlerin şehre ve ülkeye uyumlarına katkı sunulmuş olunuyor.

Proje koordinatörü Zeynel Em, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde okumakta olan Afganistan, Azerbaycan, Fas, Filistin, Gana, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Madagaskar, Orta Afrika Cumhuriyeti, Özbekistan, Pakistan, Somali, Sudan, Suriye, Türkmenistan ve Yemen'den gelen 200'den fazla öğrenci bulunduğunu belirtti. Em, şunları dile getirdi: “Yabancı uyruklu öğrencilerin birçoğu ciddi anlamda maddi imkansızlıklar çekiyor. Maalesef ülkemizi ve şehrimizi yeterince tanıyamıyorlar. Bizler de proje kapsamında yabancı uyruklu gençlerin zararlı alışkanlıklara düşmeden Muğla'ya ve Türkiye'ye uyumunu sağlamak için birçok etkinlik yapacağız. Projemiz 1 Ekim 2013'te başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteklediği proje, iki ay daha sürecek. Proje kapsamında öğrencilerin toplumla iç içe olmasını sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca kültür geceleri, il içinde geziler, kurum ziyaretleri ve tanışma toplantıları düzenliyoruz. Bu şekilde hem öğrencilerin ilimize alışmasını hem de farklı kültürlerin bir araya gelerek güzel paylaşımlarda bulunmasını sağlayacağız.”

Projenin son aşamasında, kuş yuvaları yaparak şehrin çeşitli bölgelerine koyacaklarını, üzerilerine de öğrencilerin ülkelerinin isimlerini yazacaklarını anlatan Zeynel Em, "Bu şekilde yabancı uyruklu gençlerde ülkemiz adına aidiyet duygularını geliştireceğiz ve Muğla'ya onlardan güzel bir çalışma bırakmış olacağız." diye konuştu.

Proje katılımcılarından Pakistanlı Muhammad Ali Multani, böyle bir projeye katıldığı için çok mutlu olduğunu, böylelikle Muğla’yı ve Türk insanını daha yakından tanıma fırsatı elde ettiğini dile getirdi. Multani, projeyi destekleyen Gençlik ve Spor Bakanlığına ve Muğla Genç Sinerji Derneği'ne teşekkür etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.