Yabancı öğrenciler Türkçe öğreniyor

Yabancı öğrenciler Türkçe öğreniyor

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde eğitim görmek amacıyla son 5 yılda Konyaya gelen ve aralarında Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Romanyalıların da bulunduğu 150 yabancı uyruklu öğrenci Sel

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde eğitim görmek amacıyla son 5 yılda Konya’ya gelen ve aralarında Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Romanyalıların da bulunduğu 150 yabancı uyruklu öğrenci Selçuk Üniversitesi, YÖK, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın da işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında Türkçe öğreniyor. Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi ve İlahiyat Fakültesi Türkçe Hazırlık Sınıfı Koordinatörü Doç. Dr. Funda Toprak, üniversite bünyesinde Türkçe eğitimi alan ve ÖSYM’nin yaptığı Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı’na (TCS) giren tüm öğrencilerin başarılı olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Toprak,  “Bu yıl 28 öğrencimize günde 7 saat, haftada 35 saat ders veriyoruz. Haftada 33 saat Türkçe öğreniyorlar. Öğrencilerimiz bu derslerin 2 saatini Kuran-ı Kerim okumaya ayırıyor. Öğrenciler 1 yıl süren eğitim bittikten sonra her yıl Haziran ayında ÖSYM tarafından yapılan merkezi dil sınavına giriyorlar. Sınavı kazanan öğrencilerimiz, İlahiyat Fakültesi’nde okuma hakkını elde ediyor. Son 3 yılda bu sınava giren tüm öğrencilerimiz başarılı oldu” dedi. Doç. Dr. Toprak, Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kırbıyık, Yrd. Doç. Dr. Osman Uyanık, Dr. Murat Ateş, Dr. Serdar Derman ve Araştırma Görevlisi Yusuf Sülükçü’nün yabancı öğrencilerin eğitimi ile birebir ilgilendiklerini belirterek, “Öğrencilerimize Türkçe’nin yanı sıra Türk kültürü ve medeniyetine ilişkin unsurları da öğretmeye çalışıyoruz. Yıl içerisinde gezi, tiyatro, sinema, piknik gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerle dil eğitimimizi destekliyoruz. Öğrencilerimiz Türkiye’yi ve Türkleri severek ülkelerine dönüyor ve Türk dostu olarak ülkelerinde bizi temsil ediyorlar.” diye konuştu.

 EN ÇOK AİLELERİNİ ÖZLÜYORLAR

Endonezya’dan İlahiyat eğitimi için Selçuk Üniversitesi’ne gelen ve Türkçe öğrenen 19 yaşındaki Kamuran Yasmin, “Önce İstanbul’a geldim ve burada 1 ay süreyle Türkçe kursu aldım. Ardından orada yaptığım araştırmada en iyi Türkçe eğitiminin Selçuk Üniversitesi bünyesinde verildiğini öğrendim. Konya’ya geldim ve burada Türkçemi çok ilerlettim. Buradaki öğretmenlerimizin Türkçe öğrenmemizde çok önemli katkısı var.  Onların yardımı ve evdeki Türk arkadaşlarımın desteğiyle Türkçe’yi çok çabuk öğrendim. Sınavı geçerek İlahiyat Fakültesi’nde okumak, mezun olduktan sonra ülkeme dönmek istiyorum. Çünkü burada ailemi çok özlüyorum.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.