Veteriner Hekimlere Kayıt Sistemi Semineri

Veteriner Hekimlere Kayıt Sistemi Semineri

Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) ilçelerde görevli veteriner hekim temsilcilerini, 15 Ekim 2011 tarihinde yayınlanan ve 15 Ekim 2013’te yürürlüğe girecek olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Veteriner Hekim Muayenehane ve Poliklinik Yönetmeliğ.

Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) ilçelerde görevli veteriner hekim temsilcilerini, 15 Ekim 2011 tarihinde yayınlanan ve 15 Ekim 2013’te yürürlüğe girecek olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Veteriner Hekim Muayenehane ve Poliklinik Yönetmeliği hakkında bilgilendirdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen seminerde, yeni yönetmeliğin, getirdiği değişiklikler serbest veteriner hekimlere ayrıntılı olarak anlatıldı.

Uygulamaya girecek yeni düzenleme ile Türkiye’de ‘kayıt sistemine’ geçileceğini belirten BVHO Başkanı Sinan Sağlam, böylece çiftlikten sofraya sağlıklı et ve et ürünleri geleceğini söyledi. Yeni sistem sayesinde hayvanların küpe numaralarıyla takip altına alınacağını belirten Sağlam, ‘Hayvanların çiftlikte oldukları süre içinde sağlıklı olup olmadığı veya ne tür hastalıklar geçirdiği bilinecek. Bu gıda güvenliği açısından çok önemli bir gelişmedir’ diye konuştu.

Hayvansal gıdaların üretimi ile tüketimi arasındaki aşamalardan veteriner hekimlerin sorumlu olduğunu, bunun yanı sıra her türlü gıdanın sofralara ulaşana kadar geçirdiği evrelerin yine veteriner hekimlerin kontrolünde olduğunun altını çizen Sağlam, “Çiftlikteki hayvanın sağlığı, mezbahalardaki karkas etlerin sağlıklı olup olmadığı, soğuk zincir ve tüm bu aşamalardaki hijyen veteriner hekimlerin kontrolündedir. Kayıt sistemi sayesinde tükettiğimiz gıdaların her aşaması kontrol altında olacak.” dedi.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.