Verilere kolay ulaşılacak

Verilere kolay ulaşılacak

Konya Valiliğinin hazırladığı Konya İl İstatistik Sistemi ile tüm kurum ve kuruluşların verileri www.konilis.gov.trde toplanacak.Böylece kurumların bilgilerine ulaşmak daha da kolaylaşacak

Konya’nın kurumsal hafızası Konya İl İstatistik Sistemi’nde bir araya toplanacak. Konya Valiliği ve Selçuk Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan Konya İlinde Kurumsal Hafıza Yardımıyla Kapasite Oluşturma Projesi kapsamında Konya’nın tüm kurum ve kuruluşlarının bilgileri www.konilis.gov.tr isimli internet sitesinde yayınlanacak. Siteyi ise dünyanın her yerinden girilebilecek. Proje ise Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından Sosyal Kalınma Destek Programından desteklenecek.
Söz konusu proje hakkında Dedeman Otel’de bilgi veren Vali Aydın Nezih Doğan, projeyle amaçlarının günümüz stratejik kaynağı konumunda olan nitelikli veriye sistematik ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak ve bu verilerin bugünün ihtiyaçları ile geleceğin planlanmasında kullanılmasını temin etmek olduğunu kaydetti. Proje tanıtımına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de katıldı.
Konya İl İstatistik Sistemi projesinin süresinin 12 ay ve toplam maliyetinin ise 164 bin 709 TL olduğunu aktaran Vali Doğan, “Projeyle Konya ilinde bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile 31 ilçe kaymakamlığının üretmiş oldukları veriler web sayfası aracılığıyla sistematik olarak bir araya getirilecek. Bu verilerden hem yerele hem de Konya geneline ilişkin sonuçlar çıkarmak ve buna sürdürülebilirlik kazandırarak kurumsal kapasiteye katkı sağlamaktır. Toplanan veriler ise tablolar halinde sisteme aktarılacaktır. Böylece ilde kurumsal hafıza oluşturulacak. İlgili kurumlar sürekli olarak bilgilerin güncelleştirilmesini takip edecek. Toplanan bilgiler hazırlatılacak program içeriğinde tüm kullanıcıların hizmetine sunulacaktır” dedi.  Programı kullanmak üzere 500 kişinin eğitileceğini ifade eden Vali Doğan, yapılacak çalışmalarla ilgili şöyle konuştu: “İl istatistik sisteminin oluşturulması için gerekli yazılım hazırlatılacak. Güvenlik duvarı ve server için gerekli yazılım satın alınacaktır. Yazılımın nasıl kullanılacağı ve bilgi erişiminin nasıl yapılacağıyla ilgili Konya merkez ve 31 ilçede 10’ar kişilik gruplar halinde 500 kişiye 50x18=900 saatlik eğitim verilecek” dedi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise Konya’nın dünyaya açılmasını sağlamak için Konya İl İstatistik Sistemi’nin devreye gitmesinin önemli olduğunu kaydetti. Başkan Akyürek: “Konya’nın marka şehir olması için gerçekleştirdiği faaliyetlerin dünyaya açılması gerekiyor. Dünyanın giderek elektronik ortama geçtiği günümüzde bu sistem aynı zamanda Konya’nın kurumsallaşmasının da bir göstergesi olacaktır” dedi. 
HASAN AYHAN
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum