Veli Doğrul: Kadınlarımız artık şiddete maruz kalmasın

Veli Doğrul: Kadınlarımız artık şiddete maruz kalmasın

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadına şiddet olaylarının son bulmasını dileyen Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadına şiddet olaylarının son bulmasını dileyen Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, “Artık kadınlarımızın şiddete maruz kalmasını istemiyoruz” dedi. Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ey kahraman Türk Kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” sözünü anımsatan Doğrul, bu anlayışı ilke edinerek, yeni nesilleri de bu anlayışa göre yetiştirmenin mücadelesini verdiklerini söyledi.

Pandemi döneminin bazı sorunları beraberinde getirdiğini dile getiren Doğrul, “Ne yazık ki pandemi ile birlikte yaşanan sıkıntılar katlanarak artmıştır. Yapılan birçok araştırma, Covid -19 salgınından en çok kadınların etkilendiğini ortaya çıkardı. Küresel salgın sonrasında başlayan karantina döneminden, bugün alınan tedbirlere kadar geçen zaman diliminde oluşan yeni dönem, kadınlar açısından sıkıntılı bir sürecin de başlamasına neden olmuştur. Hem evlerde hem de çalışma hayatında kadınlarımız sorunlar ile baş başa kalmışlardır. Sağlık çalışanları arasında kadınların daha yoğun olduğu düşünüldüğünde, salgında en ön safta daha çok kadınlarımızın yer aldığını söyleyebiliriz. Enfeksiyon riskinden dolayı kadın çalışanlarımız evlerinden ve ailelerinden uzak ve mesafeli yaşamak zorunda kaldılar. Evde çalışan kadınlarımızın sayısı arttı ve evler hem okul hem kreş hem de ofis halini aldıkça kadınlarımız üzerine binen yük artmış oldu. Bu dönemde en çok kadınlarımız işsiz kaldı. Zaten var olan kreş sorunu bu dönemde katlanarak devam etti. Pandemi sonrasında özellikle kayıtdışı çalışan kadınlarımız olumsuz etkilendi. Cinsiyet konusunda yaşanan eşitsizlik derinleşerek sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda fay hatlarını doğurdu. Evde geçirilen zaman diliminin artması neticesinde aile içi şiddette önemli düzeyde artış yaşandı” dedi. Doğrul, kadınların iş hayatına daha fazla katılım sağlaması gerektiğine de vurgu yaptı. “Altını çizmemiz gereken önemli bir nokta şudur ki, ülkemizde kadınlarımız gerek sosyal gerekse ekonomik hayata arzu edilen oranda katılamamaktadır” diyen Doğrul, sözlerine şöyle devam etti, “Çalışma hayatında kadınların da en az erkekler kadar başarılı olabileceği ortada iken, günümüzde kadınların çalışma hayatındaki rolleri özellikle yönetici düzeyinde arzu edilen boyutta değildir. Kadınlardan beklenen aile içi rolleri yerine getirmesi, çalışma hayatına katılmasının önüne geçmektedir. Yani toplumun kadına yüklediği ev işleri ve annelik görevleri, bir anlamda çalışma hayatının önüne geçmekte hem kadınların iş hayatında yükselmelerine hem de sürekli ve güvenceli işlerde çalışmalarına mâni olmaktadır. Çıkarılan kanunların kâğıt üzerinde kalmaması, bu yönde atılan adımların samimiyetinin ortaya konulması bakımından önemli bir gösterge olacaktır. Bu vesileyle bu anlamlı günde, ilgili yönetmeliğin bir an önce çıkarılarak çalışan annelerin en önemli sorunlarından olan çocuk bakımı konusunun da kalıcı bir çözüme kavuşturulması talebimizi yineliyoruz.”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.