Vatandaşlara 49 milyarlık destek

Vatandaşlara 49 milyarlık destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Koruma Kalkanı ile vatandaşlara aktarılan toplam kaynağın 49 milyar liraya yaklaştığını açıkladı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Konya Temsilciliği iş birliğiyle çevrim içi düzenlenen “Pandemi Psikolojisinde Aile” paneline katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Koruma Kalkanı ile vatandaşlara aktarılan toplam kaynağın 49 milyar liraya yaklaştığını açıkladı.

Panelin açılış programında sözlerine, pandemi döneminde özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanları ve sosyal hizmet görevlilerine teşekkür ederek başlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, böyle zor zamanlarda toplumsal yapı ve dinamiklerin gücünün ayrı bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Aile kurumunun sosyal ve psikolojik işlevi de bütün boyutlarıyla ortaya çıktı. Salgının yol açtığı bütün olumsuzluklara rağmen aile kurumu toplumun taşıyıcı direklerinden biri olma görevini sürdürüyor. Sağlam aile yapımız, salgınla başa çıkma konusunda da bizim için büyük bir güç kaynağı oluşturdu ve salgın süreci bizlere bir kez daha aile değerlerimizin önemini hatırlattı. Salgının olumsuzluklarından bahsederken, ‘bu süreci nasıl avantajlı hale getirebiliriz’ konusunu da konuşmalıyız.” dedi.

Bakanlık olarak aile odaklı çalışmalar yürüttüklerini belirten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “Sosyal devlet anlayışımızın gereği olarak sosyal kalkındırmayı gerçekleştirmeyi ve sosyal refahı da arttırmayı amaçlıyoruz. Biz, sosyal devleti her zaman, toplumsal dayanışmanın, yardımlaşmanın ve kardeşlik anlayışımızın kurumsal bir ifadesi olarak görmekteyiz. Son 18 yılda da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde devletimiz gerçek anlamda bir sosyal devlet haline geldi ve nihai hedefimiz ise mutlu birey, uyumlu aile ve müreffeh toplum. Dolayısıyla salgın sürecinde de tüm hizmetlerimizi; çalışma hayatı, sosyal güvenlik, sosyal hizmetler ve sosyal yardım olarak dört başlık altında topladık ve bu alanlarda da salgınla mücadelemizi devam ettirdik.” diye konuştu.

“SALGIN DÖNEMİNDE SOSYAL HİZMETLERİMİZ KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM ETTİ”

Temel hedeflerinin istihdamı, çalışanları ve işverenleri birlikte korumak olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti: “Kısa çalışma ödeneği, fesih kısıtı, nakdi ücret desteği, normalleşme desteği gibi etkin uygulamalarımızla hem çalışanlarımızı korumaya çalıştık hem de doğal olarak çalışanlarımızın ailelerini de korumaya çalıştık. Bu noktada doğrudan sunduğumuz desteğin tutarı 40 milyar lirayı aştı. Yine sosyal güvenlik uygulamalarımızla destek olmaya çalıştık vatandaşlarımıza. Bu süreç aslında bize genel sağlık sigortası sistemimizin ne kadar önemli olduğunu da anlattı. Bugün hiçbir vatandaşımız hamdolsun sağlık hizmeti alamama gibi bir endişe taşımıyor ve Covid-19 kapsamındaki ücretsiz test ve tedavi hizmetleri, aşılama süreci dahil, vatandaşlarımız için bir güven ve moral faktörü oluşturdu. Genel sağlık sigortası kapsamındaki bütün Covid-19 ödemelerimiz de 6 buçuk milyar liraya ulaşmış durumda. Bu süreçte, özel politika gerektiren tüm toplum kesimlerini korumaya, bakım ve rehabilitasyonlarına destek olmaya devam ettik. Dolayısıyla sosyal hizmetlerimizi de kesintisiz bir şekilde sürdürdük.” 

 “EV ORTAMININ AİLE İÇİN ÖNEMİ BELİRGİN HALE GELMİŞTİR”

Ailenin toplumun özü olduğunun altını çizen NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu ise, “Aile, bütün inançlarda kutsal kabul edilmiş, İslam’da da dinin ve neslin devamı için önemli bir kurum olarak tanımlanmıştır. Pandemi döneminde insanlar evlerinde daha çok vakit geçirmeye başlamış, sosyal izolasyon uygulaması nedeniyle evde kalmak zorunda olduğumuz bu günler, yediden yetmişe tüm bireylerin alışkanlıklarında ve aile ilişkilerinde ciddi bir değişime neden olmuştur. İnsanların acı, zor ve meşakkatli zamanlarda birbirlerine merhametle, dayanışma ve paylaşmayla beraberlik yaşayacakları mekanlar olarak ev ortamının aile için önemi belirgin hale gelmiştir. Sıradan topluluklara kimlik ve nitelik kazandıran ailenin, sahip olduğumuz dini, kültürel ve milli mirasımız olan değerlerin pratiğe dönüştürülüp yaşatılmasına katkı sağlayacağına inandığım ‘Pandemi Psikolojisinde Aile’ paneli büyük bir öneme sahiptir. Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak bu değerli panelde, değerli katılımcılarla beraber olmanın gururunu yaşıyoruz. Panelde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  KADEM Konya Temsilcisi Aytül Dağ, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, aile yapısının güçlendirilmesine yönelik yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından panel oturumlarla devam etti.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.