Vatandaş zamlara tepkili!

Vatandaş zamlara tepkili!

Art arda doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar; vatandaşı, çiftçiyi ve sanayiciyi bezdirdi. AK Parti seçmenleri bile zamlar karşısında sesini yükseltti. İş dünyası, “Bu şekilde üretmek artık çok zor” derken, vatandaş ise “Biz, bunu hakettik” dedi

Vatandaş, zam yağmuruna tutulmaya devam ediliyor. “Yeni Ekonomi Programı” açıklanır açıklanmaz, aradan geçen birkaç saatin ardından konut, sanayi ve ticarethanelerin elektrik fiyatlarının yüzde 14,90 zamlandığı duyuruldu. Zam haberi, herkeste şok etkisi yarattı. Toptan elektrikte ise fiyat yüzde yetmiş artışla 35 kuruşa çıktı. Enflasyon rakamları yüzde 15 olarak açıklansa da hem vatandaşın hem de sanayicinin en önemli gideri olan enerji zamları bir yılda yüzde 60 oldu. Geçtiğimiz Haziran ayında yüzde 15 zamlanan elektriğe yeni bir zam daha geldi. EPDK, önceki gün yaptığı toplantıda 1 Ekim itibarıyla elektrik fiyatının konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14,9 artırılmasına karar verdi. Son yapılan zamla birlikte son bir yılda elektriğe toplamda yüzde 50’nin üstüne çıkan zammın, 2018 Ocak ayından itibaren ise yüzde 62’yi bulması dikkat çekti. Doğalgaza ise 1 yılda yüzde 52 zam geldi. Gelen bu zamlar, vatandaş, çiftçi ve sanayici nezdinde tepkiye neden oldu. Sanayiciler ve çiftçiler, “Bu şartlarda üretmek çok zor, yükümüz sürekli artıyor” derken, vatandaş da faturasının yüksek gelecek olmasına isyan ediyor. Vatandaş, “Kazandığımız sadece faturalara gidiyor” dedi.

ZAM ÇİFTÇİLERİ İSYAN ETTİRDİ!

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, enerjiye gelen zamların hükümetin tarıma bakış açısı ile orantılı olduğunu söyledi. Yine gelen zamları bıkkınlıktan dolayı gayet normal karşıladıklarını aktaran Başkan Üner, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bıktık, usandık. Çiftçi isyanda. Tarım sektörü, siyaset üstü bir kurumdur. Bu iş, ekmek meselesidir. Yağmur, çamur, kar demeden üretim yapacaksın, karşılığını alamayacaksın. Emeğimiz sömürülüyor. Bu şartlarda üretim yapmak çok zor. Girdi maliyetimiz çok yükseldi. Elde ettiğimiz ürün de artık ekonomik olarak bize katkı sağlamıyor. Girdi maliyeti açıkçası bizi perişan etti. Çiftçi ölürse, ayağa kaldırmak imkânsız olur. Ürettiğimiz kadar varız, bunu bir türlü anlayamadık.”

İŞ DÜNYASI YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Elektrik zammına iş dünyasından da tepkiler geldi. ASRİAD Konya Şube Başkanı Mustafa Balta, hükümetin enflasyon ile mücadele kapsamına yakışmayan işlere imza attığını dile getirdi. Balta, “Doğalgaz ve elektrik gibi mecburi tüketimlere ardarda zam yapılması uygun değildir.  Elektriğe zam demek, bütün ürünlere zam demektir. Elektrik fiyatının artması, üreticinin maliyetinin artması demektir. Bu da birçok ürüne zammı beraberinde getirecektir. Milletin canını, cebini yakan bu zamlardan derhal vazgeçilmelidir. Bu zamlar bizim umudumuzu yıkmaktadır” dedi. ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım ise şunları söyledi: “Vatandaş ve üreticinin yükü sürekli artıyor. Sanayicilerin yükü çok ağırlaştı. Zamlar bizi üzüyor. Sanayicinin mücadele gücü kalmadı.”

AK PARTİLİLER BİLE RAHATSIZ OLDU!

Hükümetin zam kararına muhalefetten de tepki geldi. Ayrıca AK Parti'ye gönül vermiş iş dünyasından isimler bile zamların iyice can sıktığını söyledi. İş dünyasının içinden bulunduğu süreçten sadece girdi maliyetlerinin düşürülmesiyle çıkabileceğini söyleyen AK Partili sanayiciler, “Böyle bir sistem yok. Sürekli enerjiye zam geliyor. Biz, yükümüz azalsın derken, omuzlarımıza ekstra yük yükleniyor. AK Partiliyiz ama hükümetin bu kararını da doğru bulmuyoruz. Bu gidişat doğru bir gidişat değil. İktidarın kendine çeki düzen vermesi gerekir” şeklinde konuştu.

VATANDAŞ “BU ZAMLARI HAKETTİK” DEDİ  

Zamlar çeşitli sektör kollarını olumsuz etkilediği gibi vatandaşa da ekstra bir yük getirdi. Vatandaş, yüksek fatura ödemekten yaşadığı rahatsızlığı dile getirdi. Her fırsatta asgari ücretin 2 bin lira olduğunu, gelirin yaklaşık 4'te birinin ise faturalara verildiğini hatırlatan vatandaş, “Önümüz kış. Doğalgazları yakmadık. Bizim için asıl çile, kış aylarında başlayacak. Kullandığımız enerji aynı, her ay zamlardan dolayı daha fazla para ödemek zorunda kalıyoruz. Bu insanlara yazık, günah. Ama gerçekten de biz hakettik, tüm bunları” dedi.  

EMRE ÖZGÜL

enerya-eski-sayaclari-ucretsiz-degistiriyor1-dogalgaz.jpgpara.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum