Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi İle Bursa Arasında İşbirliği Protokolü

Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi İle Bursa Arasında İşbirliği Protokolü

Bursa Büyükşehir Belediyesi’yle Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi arasında ‘Türkiye’yle Polonya arasında resmi ilişkilerin başlamasının 600.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’yle Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi arasında ‘Türkiye’yle Polonya arasında resmi ilişkilerin başlamasının 600. yıldönümü dolayısıyla ’ işbirliği protokolü imzalandı. Tekstil sektöründe güç birliği yapılmasını ve 2 kültür arasında zengin kültürel ögelerin ortaya çıkartılmasını hedefleyen protokole; Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Başkanvekili Abdullah Karadağ, Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi adına da Rektör Pawel Novak imza koydu.

    Heykel’deki tarihi başkanlık binasında Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ’ın ev sahibi olduğu buluşmaya, Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Pawel Novak, Rektör Vekili Dorota Budacz, öğretim üyeleri Anna Makulec ve Magdalena Komar ile Tercüman Wladyslaw Chilmon katıldı.

    Başkanvekili Abdullah Karadağ, imzalanan protokolün iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini söyledi. Protokol kapsamında iki ülke arasında hem kültürel hem de sektörel bazda ilişkilerin masaya yatırılacağını, Bursa’nın tekstil sektöründeki deneyimiyle Polonya’nın akademik birikimi arasında bir sinerji oluşturulmaya çalışılacağını kaydeden Karadağ, “Türkiye ile Polonya arasında resmi ilk ilişkiler bundan tam 600 yıl önce başladı. Bir dönem kesintiye uğrasa da bugün aynı sıcaklık konumunu koruyor. İnşallah Polonyalı akademisyenlerle imzaladığımız bu protokol, var olan ilişkileri daha da ileri seviyeye çekecektir.” dedi.

    Konuklarına Bursa hakkında bilgiler de veren Başkanvekili Karadağ, Polonya’yla ilişkilerin Bursa’dan başladığını hatırlattı. Bursa’nın Osmanlı İmparatorluğu’nu kuran şehir olduğunu vurgulayan Başkanvekili Karadağ, “Türkiye ile Polonya arasında bir köprü var ve bu köprüyü sağlıklı bir şekilde ilerleyen günlere aktarmak çok önemli. Bunun için en isabetli şehirlerden bir tanesindesiniz. İnşallah hem sizin hem de bizim ilgimizle, ilişkilerimiz nice 600 yıl daha sürer.” diye konuştu.

    Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Pawel Novak ise Bursa Büyükşehir Belediyesi’yle imzaladıkları protokolün kendileri için bir onur vesilesi olduğunu ifade etti. Bursa’nın tekstil ve Osmanlı kenti olarak bilindiğini, Bursa’yla bütünlük oluşturmanın kendileri için çok önemli olduğunu belirten Novak, “Bu işbirliğimiz gelecekte de çeşitli kapılar açacaktır. Çok mutluyum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Başkanvekili Karadağ ile Rektör Novak, işbirliği protokolünü imzaladı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.