Varlık Barışı İçin Son Beyan 31 Ekim

Varlık Barışı İçin Son Beyan 31 Ekim

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in başlatmış olduğu Varlık Barışı beyan tarihi dün sona ermişti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in başlatmış olduğu Varlık Barışı beyan tarihi dün sona ermişti. Ancak Bakanlar Kurulu'nun kararı ile son beyan tarihi 31 Ekim’e ertelendi. Maliye Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamayla Gelir Vergisi Kanunu'nun 85. maddesi kapsamında yurtdışı varlık barışı uygulaması beyan sonuçlarını da açıkladı. Maliye’nin verilerine göre Varlık Barışı’nın ilk uygulamasında 50 milyar lira beyan edildi. Varlık barışının amacı gerçek veya tüzel kişilere ait olup yurt dışında bulanan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının ekonomiye kazandırılması ve taşınmazların kayda alınmasını sağlamak.

Maliye Bakanlığının yaptığının yazılı açıklamada, "Gerçek veya tüzel -kişiler şirketlerin kanuni temsilcileri, ortakları ve bazı yetkilileri, sahip oldukları varlıkları dahil- tarafından 15/4/2013 tarihi itibarıyla yurt dışında sahip olunan ve yurt dışında bulunan; para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile arazi, tapu siciline ayrı sayfaya kaydedilen bağımsız ve sürekli haklar, kat mülkiyeti kütüğüne kayıtlı bağımsız bölümler gibi taşınmazlar bu kapsama girmektedir." ifadelerine yer verildi. Beyan edilen varlıklar üzerinden yüzde 2 oranında vergi tarh edileceğini açıklayan Maliye Bakanlığı, vergi dairelerine beyan edilen varlıkların değerleri üzerinden hesaplanan vergi, tarhiyatın yapıldığı ayı izleyen ayın sonuna kadar ödeneceğini bildirdi.

Maliye Yetkilileri, "Banka veya aracı kurumların, kendilerine bildirilen varlıklara ilişkin olarak varlıkların bildirim değerleri üzerinden hesapladıkları vergiyi, bildirimi izleyen ayın on beşinci günü akşamına kadar kurumlar vergisi yönünden bağlı oldukları vergi dairelerine bildirmeleri ve aynı sürede ödemeleri gerekmektedir. Madde kapsamında bildirilen veya beyan edilen taşınmazlar dışındaki varlıkların bildirim veya beyan tarihini izleyen ayın sonuna kadar Türkiye'ye getirilmesi ya da Türkiye'deki banka veya aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi gerekmektedir. Bu koşulun gerçekleşmemesi halinde, uygulamada ön görülen vergi avantajından yararlanılması mümkün değildir." bilgisini verdi.

İLK UYGULAMADA 50 MİLYAR LİRA BEYAN EDİLDİ

İlk uygulama döneminde toplam 50 milyar 45 milyon lira varlık beyan edildiğini açıklayan Maliye Bakanlığı, bir milyar bir milyon lira vergi tahakkuk ettiğini kaydetti. Yetkililer, banka ve aracı kurumlara beyan edilen 495 milyon lira varlık üzerinden tahakkuk eden 9.9 milyon lira verginin tamamının tahsil edildiğini ifade etti. Maliye yetkilileri, "Vergi dairelerine beyan edilen 49 milyar 550 milyon lira varlık üzerinden 991 milyon lira vergi tahakkuku yapılmış olup tahsilat miktarı 2.5 milyon liradır. Temmuz ayında beyan edilen varlıklar üzerinden tarh edilen vergilerin Ağustos ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Beyan edilen varlıkların; yüzde 0,04 ü olan 19 milyonu Türk lirası, yüzde 97,99’u olan 49 milyar 38 milyon TL’si döviz, yüzde 1,64 ü olan 819 milyon TL’si altın, yüzde 0,32 si olan 158 milyon TL’si menkul kıymet ve yüzde 0,02 olan 12 milyon TL’si taşınmaz varlıklardan oluşmaktadır." diyerek ilk Varlık Barışı beyanı hakkında rakamsal verilerini yayınladı.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.