Varlığımızı ormana borçluyuz

Varlığımızı ormana borçluyuz

Konya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Korucu, ormanların önemine dikkat çekerek, Konya ve bölgesindeki ormancılık faaliyetleri hakkında bilgi verdi

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte Konya genelinde yoğun bir ağaçlandırma çalışması başlatıldı. Sivil toplum kuruluşları, siyasi partilerin temsilcileri, ilk ve orta dereceli okullar, düzenledikleri organizasyonlarla fidanları toprakla buluşturuyor. Bahar döneminde Konya ve bölgesinde ormancılık faaliyetleri de hız kazanıyor. Konya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Korucu, Konya ve bölgesindeki iller olan Karaman ve Aksaray’daki ormancılık faaliyetlerini anlattı. Ormanların hayati önem taşıdığına işaret eden Mustafa Korucu, özellikle orman köylerinde yaşayanlardan ormanları koruyup gözetmelerini istedi.
TÜRKİYE’NİN YÜZDE 27’Sİ, KONYA’NIN YÜZDE 14’Ü ORMAN
Orman Bölge Müdürlüğü’nün birinci görevinin mevcut ormanları korumak, daha sonra orman alanlarında ıslah ve ağaçlandırma çalışması yapmak olduğunu belirten Konya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Korucu, bu amaç doğrultusunda Orman Bölge Müdürlüğü’nün hem ormanları korumak için yoğun bir çalışma yaptığını, hem de projeler çerçevesinde ormanlaştırma çalışmaları düzenlediğini dile getirdi. Türkiye’nin yüzde 27’sinin orman alanı olduğunu bildiren Korucu, bu alanın yaklaşık 21 milyon hektara tekabül ettiğini söyledi. Konya’nın ise yüzde 14’ünün orman alanı olduğunu bildiren Korucu, Konya’daki orman alanının Türkiye genel ortalamasının üçte ikisi kadar olmasına karşılık, Konya’nın yüzölçümüne bağlı olarak orman alanının daha çok olduğunu dile getirdi.
ORMAN ALANLARININ YÜZDE 70’İ BOZUK
Konya’daki orman arazilerinin yüzde 70’inin bozuk olduğunu ve ıslah çalışması gerektiğini ifade eden Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Korucu, “Orman statüsünde olup da üzerinde hiç ağaç olmayan, ağaç kalıntıları bulunan veya bakımsız olduğu için ıslah edilmeye ihtiyaç duyulan büyük bir orman arazimiz var. Buraları ekim ve koruma yoluyla ıslah etmek zorundayız. Bunun sebebi, ormandan aşırı faydalanma ve ormanlarda hayvan otlatmadır.
Öncelikle mevcut ormanları her türlü müdahalelerden korumaya çalışıyoruz. Bunun için ağır cezai müeyyideler uygulanıyor. Bunun yanında bozuk ormanları düzeltmek için yıllık 16 bin hektar alanı programlıyoruz. Buralarda ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Biz bunları iki şekilde yapıyoruz, birincisi dikme yöntemiyle, ikincisi ise civar ormanlardan topladığımız tohumları serperek. Onların doğal olarak yetişmesini sağlıyoruz. Bu şekilde 2003 yılından bu yana 105 bin hektar alanda ıslah çalışması yaptık. Konya’daki toplam orman arazisi 735 bin hektar. Yeni kadastrolarla birlikte bu sayı 1 milyonu aşacak. Orman arazilerimizde Türkiye ortalamasının üzerinde ağaçlandırma çalışması yapıyoruz” diye konuştu.
ORMANLARI KORUMAK VE GELİŞTİRMEK ÇOK ZOR
Konya bölgesinin sahil kesimi kadar yağış almadığı gibi nemli de olmadığını ve bu nedenle dikilen fidanların daha uzun bir süreçte boy verdiğini belirten Mustafa Korucu, “Buralar kuraklığa yakın yerlerdir. Buralarda orman kurmak daha zordur. Buralarda ormana müdahale ettiğiniz zaman bu zarar Akdeniz’e göre iki misliyle karşılık bulur. Burayı ıslah etmek için çok daha fazla uğraşmak gerekir. Onun için buradaki bitki türleri de genelde iklim ve hava şartlarına, ekolojik koşullara uygun türlerdir. Bunlar, sedir, karaçam ve diğer yapraklılar dediğimiz yöreye özgü ardıç ağaçlarından oluşmaktadır. Ardıç ağacı çok kanaatkardır, ekolojik değeri de yüksektir. Biz bunları tohum şeklinde toprağa ekiyoruz. Artık yıllar itibariyle ağaç olma süreci değişiyor. Toprağın mineral madde açısından zenginliğine, yağmur miktarına göre ağaçlar değişik zamanlarda büyüyor” dedi.
Konya’da ormancılık faaliyetleri genelde dağ kesiminde yapıldığını söyleyen Korucu, “Ovada orman alanımız yok. Orman alanımız Karaman Mut’tan başlayıp, İstanbul yolu üzerinden Konya’nın güney ve güneybatı kesimindeki ilçe ve dağları kapsıyor. Çünkü buralar iklim yönünden ormana daha uygun. Burası zaten göller yöresi olarak da bilinmektedir. Bizim teşkilat yapısı olarak da yaygınlığımız bu bölgededir. Akşehir, Beyşehir, Seydişehir, Hadim, Bozkır ve Karaman’a doğru bir silsilemiz var. Hem koruma, hem dikim çalışmalarımız burada yoğunlaşmaktadır” diye konuştu.
ÇALIŞMALARA KÖYLÜLER DE DAHİL EDİLİYOR
Konya Orman Bölge Müdürlüğü için bu yıl 21 milyon TL’nin üzerinde bütçe ayrıldığını söyleyen Mustafa Korucu, “Bu bütçenin yaklaşık 5 milyon TL’sini üretim giderlerine harcıyoruz. Bunlar yetiştirilen, ağaçlandırılan kısımlarda sık ormanların bakımının yapılması, ormanlık alanlarda zayıf kalan ağaçların alınmasıyla diğerlerinin daha iyi büyümesinin sağlanması gibi çalışmalardır. Bu çalışmaları orman köylerinde yaşayan vatandaşlar yapıyor. Bu sayede hem orman köylüleri için gelir sağlanmış oluyor, hem de ülke ekonomisine katkı sağlanıyor. Orman köylüleri bunun yanında ot alma, çapalama, temizleme gibi işler de yapıyor” diye konuştu. Yeni dikilen fidanlara özel bakım uyguladıklarını da söyleyen Korucu, “Yeni dikilen fidanlara 3 yıl boyunca ot alma ve çapa çalışması yapıyoruz. Fidan diktiğimiz alanların etrafını telle çevirerek hayvan otlaması gibi fidanları yok edici unsurlardan koruyoruz. 3 yılın ardından fidan artık kendisini yenilemeye ve daha hızlı büyümeye başlıyor. Biz de doğal seyrine bırakıyoruz” dedi.
ORMAN YANGINLARINA KARŞI ÖZEL TEDBİRLER
Ormanları tehdit eden en önemli unsurlardan bir tanesinin de orman yangınları olduğuna dikkat çeken Mustafa Korucu, Konya ve bölgesinde fazla orman yangını görülmemesine rağmen, orman yangınlarına karşı özel tedbirler aldıklarını da söyledi. Korucu, “Ormanlarda belli yerlerde kulelerimiz var. Buradaki bekçiler sürekli olarak ormanları gözetliyor ve olası bir yangın durumunda hemen ihbar veriyor. Bunun yanında orman korucuları da devriye gezerek ormanlardaki yasak bölgelerde otlatma yapılmasını önlüyor. Ormanlarda belli aralıklarla blok yollar oluşturduk. Bu yollar bir yangın çıkması durumunda yangının hızlı yayılmasını önlüyor. Aynı zamanda itfaiye araçlarının daha hızlı müdahale etmesini sağlıyor” diye konuştu.
ANIZ YANGINI, ORMAN YANGININI TETİKLİYOR
Konya’da orman yangınlarının en önemli nedenlerinden bir tanesinin de anızların yakılması olduğunu vurgulayan Korucu, “Anız yangınlarının tarlalar için hiçbir faydasının olmadığı kanıtlanmış durumda. Bu nedenle çiftçilerden anız yakmamalarını özellikle istiyoruz. Anız yangınları ormanlık alanları tehdit ettiği durumda hemen müdahale ediyoruz. Çünkü anızda çıkan yangın bir süre sonra kontrolden tamamen çıkıyor ve hızla yayılıyor. Bunun ormanlık alanlara sıçraması ise büyük tehlikeler doğurabiliyor” diye konuştu.
Yaşamın ormanlarla var olduğunu kaydeden Korucu, hayati önem taşıyan ormanlara zarar verilmemesini önemle isteyerek, “2011 yılı Birleşmiş Milletler tarafından orman yılı olarak ilan edildi. Biz de ormanların yaygınlaştırılması için elimizden gelen çabayı sergiliyoruz. Fakat halkımızdan özellikle ormanlara zarar vermemelerini istirham ediyoruz. Ormanlara zarar vermeyin, zarar vereni görürseniz de Alo 177 orman hattını arayarak bize bildirin ki, ormanlarımız yok olmasın” diyerek sözlerini tamamladı.
RASİM ATALAY
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.