Van'dan Suriye'ye 2 Tır Yardım Dualarla Yola Çıktı

Van'dan Suriye'ye 2 Tır Yardım Dualarla Yola Çıktı

Kimse Yok Mu, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi'nin (AFAD) başlattığı 'Sana İhtiyacım Var' kampanyası kapsamında Van’dan da yola çıkan iki tır gönüllülerinin de katılımı ile dualarla uğurlandı.

Kimse Yok Mu, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi'nin (AFAD) başlattığı 'Sana İhtiyacım Var' kampanyası kapsamında Van’dan da yola çıkan iki tır gönüllülerinin de katılımı ile dualarla uğurlandı.

AFAD tarafından başlatılan ve birçok sivil toplum kuruluşunun desteklediği proje kapsamında 40 Kimse Yok Mu Derneği'nin Türkiye genelinde 50 TIR'ı bugün yola çıktı. Van Kimse Yok Mu Şubesi de yardıma 2 TIR'la katıldı. Kimse Yok Mu Derneği Van Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çalımlı ve gönüllüler dualar eşliğinde TIR'ları uğurladı. Uğurlama esnasında gazetecilere açıklama yapan Başkan Çalımlı, TIR'ların 19 Şubat Çarşamba günü Kilis üzerinden Suriyeli mültecilere ve Suriye'de oluşturulan çadır kente ulaşacağını söyledi.

Aynı anda Van, Erzurum, Afyonkarahisar, Konya, Kayseri, Sakarya, Gaziantep ve Bolu merkezlerinden savaş mağduru Suriyelilere 50 TIR insani yardım malzemesi gönderildiğinin altını çizen Çalımlı, “19 Şubat Çarşamba günü, Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve Kimse Yok Mu gönüllülerinin katılımı ile Öncü Pınar Sınır Kapısı ve Suriye sınırı arasında oluşturulan tampon bölgesindeki çadır kente ve Suriyeli mültecilere dualarla uğurlanacak. 300 ton un, 25 ton süt ve 200 ton kuru gıda, 3 bin kişilik hijyen paketi, giyim malzemesi, ayakkabı olmak üzere yaklaşık 4 milyon liralık 50 TIR yardım malzemesi başta çocuk ve kadınlar olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak." dedi.

Kimse Yok Mu’nun Suriyeli savaş mağdurlarının ilk günden itibaren yanında olduğunu belirten Başkan Çalımlı konuşmasına şöyle devam etti: "Kimse Yok Mu, 117 bin Suriyeliye 50 milyon liranın üzerinde yardım ulaştırdı. Suriyeli mültecilere yardımlarını her geçen gün artırarak devam eden Kimse Yok Mu, son yapılacak 50 TIR'la birlikte toplam 300 TIR yardım malzemesini Suriyeli savaş mağdurlarına ulaştırmış olacak. 2012 Eylül ayından itibaren Kilis'te kurulan gezici aşevinde günlük 4 bin kişiye sıcak yemek dağıtımı da yapılıyor. 17 bin Suriyeliye 3 buçuk milyon TL nakdi yardım kampanyası ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile ortaklaşa proje yürüten Kimse Yok Mu, Suriyelilerin her daim yanında." CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.