Vali Hüseyin Aksoy: 19 Mayıs Kutlaması Çelenk Sunma İle Sınırlı Olacak

Vali Hüseyin Aksoy: 19 Mayıs Kutlaması Çelenk Sunma İle Sınırlı Olacak

19 Mayıs’ın tarih boyunca hep en yukarıda tutulan bağımsızlık duygusunun bir yansıması olduğunu söyleyen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, "Samsun’a atılan o ‘ilk adım’ ‘Kurtuluş’ zaferine atılan en önemli adımlardan biridir." dedi....

19 Mayıs’ın tarih boyunca hep en yukarıda tutulan bağımsızlık duygusunun bir yansıması olduğunu söyleyen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, "Samsun’a atılan o ‘ilk adım’ ‘Kurtuluş’ zaferine atılan en önemli adımlardan biridir." dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın 95. yıl dönümünü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Vali Aksoy, Samsun’dan başlayan ve tüm yurda yayılan ulusal birlik ve beraberlik şuurunun, kurtuluşa ulaşmasının ana unsuru olduğunu belirti. Bugün de aynı şuuru devam ettirmenin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni sonsuza dek yaşatmanın ortak düşünce olması gerektiğini hatırlatan Hüseyin Aksoy mesajına şöyle devam etti: "19 Mayıs 1919, vatanın yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş, uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan gün olarak tarih sayfamızda yerini almıştır. Bu sebepledir ki, Mustafa Kemal Atatürk’e doğum günü sorulduğunda,“ İşte benim doğum tarihim: 19 Mayıs 1919” cevabını vermiştir. Kurtuluş Savaşı’nın ardından kurulan cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Milletimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak, birlik, beraberlik ve hoşgörü içerisinde geleceğe sağlam adımlarla yürümeye devam edecektir. Atatürk, Türk Gençliği’ne olan güvenini kurduğu cumhuriyeti gençlere emanet ederek göstermiş, gençliğin, milletlerin gücü ve yarınları olduğunu vurgulamıştır. Türk Gençliği olarak, ülkemiz ve milletimiz için her zaman sorumluluklarınızın bilinciyle hareket edeceğinize inanıyoruz. Millet ve devlet olarak sizlerle övünüyor ve güveniyoruz."

Türkiye’nin geleceği, yarınların teminatı olan gençlere seslenen Aksoy, "Bu görevin sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Gençlerimizin de çok çalışıp ileride kendilerine verilecek görevleri en iyi şekilde yerine getireceklerine inanıyoruz. Sevgili Gençler; binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur." dedi.

SADECE ÇELENK SUNULACAK

Bu yıl ki kutlamalar öncesi yaşanan maden faciasının tüm vatandaşlar üzerinde derin bir üzüntüye neden olduğunu hatırlatan Aksoy şöyle devam etti: "Sevgili Samsunlular; Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlattığı ve kurtuluşun ilk adımlarını attığı şehir olma gurur ve sorumluluğuyla, ülkemizin kalkınma hamlelerinde öncü bir kent olma görev ve heyecanını yaşamakta ve bu yolda yoğun bir gayretle çalışmaktayız. Bu yıl ilimizde yapılacak olan 19 Mayıs etkinliklerimiz Soma ilçemizde meydana gelen maden kazası nedeniyle çelenk sunma ile sınırlı olacaktır. Bu elim olayda yaşamını yitiren işçilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar dilerim. Bu duygu ve düşüncelerle devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşımızın şehit ve gazilerini bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anarken, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutlar, saygılar sunarım."

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.