Vali Altınok: Her Geçen Gün Daha İyiye Gidiyoruz

Vali Altınok: Her Geçen Gün Daha İyiye Gidiyoruz

Aksaray Valisi Selami Altınok, gerek hükümetin gerekse yerelde kamu ve özel teşebbüsün yaptığı yatırımlarla ilin her geçen gün daha iyiye gittiğini söyledi.

Aksaray Valisi Selami Altınok, gerek hükümetin gerekse yerelde kamu ve özel teşebbüsün yaptığı yatırımlarla ilin her geçen gün daha iyiye gittiğini söyledi.

Vali Altınok, Vali Yardımcıları Ali Osman İşşen, Kubilay Ant ve Fikret Zaman Aksaray’ın gündemini değerlendirmek ve çalışmaları aktarmak için yerel ve ulusal medya temsilcileri ile bir araya geldi.

Vali Altınok, Aksaray’ın hızla gelişen ve büyüyen bir şehir olduğuna belirtti. Altınok, "Aksaray, Türkiye geneline bakıldığında en huzurlu iller arasında ön sıralarda yer alıyor. Aksaray’a gelmiş olmaktan, burada görev yapmaktan ve insanları, kamu kurum ve kuruluşları ile tanışmış olmaktan gerçekten çok mutluyum. Ben Aksaray’da göreve başlayalı yaklaşık bir sene oldu. Bu süreç içerisinde Valiliğimiz başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımız, oda ile borsalarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız bünyesinde yaptığı faaliyetler kapsamında belirli ve ciddi bir yok kat ettik. Aksarayımız'da ben şunu gördüm ki, kamu kurum ve kuruluşlarımız başta olmak üzere sivil toplum örgütlerinden odalara kadar tüm kurumlar ciddi anlamda birlik ve beraberlik içerisinde çalışıyor ve ciddi çalışmalar yapıyorlar. Toplum anlamında da Aksarayımız öyle çok ciddi olayların yaşandığı bir şehir değil. Bu yüzden ben Aksarayımızın Türkiye genelinde en huzurlu iller arasında ön sıralarda yer aldığını düşünüyorum.” dedi.

HÜKÜMETİN TEŞVİKLERİ AKSARAY’I CANLANDIRIYOR

Hükümetin yaptığı teşvik ve kolaylıkları değerlendiren Vali Altınok, teşvik kapsamında Aksaray’ın hükümet tarafından ciddi anlamda desteklendiğini belirtti. Ali Altınok, şunları söyledi: “Hükümetin yaptığı teşvik ve destekler çerçevesinde Aksarayımızın gelişim ve büyüme çıtası ciddi anlamda artmış durumda. Bunların başında Organize Sanayi Bölgemiz geliyor. Uygulanan teşvik kanunları kapsamında Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika sayılarımız artmış, Aksaray ekonomisine can katmış ve özellikle de istihdamı ciddi manada artırmıştır. Bunlar gerçekten çok önem arz eden gelişmeler." Vali Altınok, yeni bir tahsis çalışmalarının olduğunu ve Çinli bir firmanın 700 dönüm arsa talebinde bulunduğunu söyledi.

TARIMIN PARLAYAN YILDIZI AKSARAY

Nüfusunun yaklaşık yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’ın tarım ve hayvancılığını değerlendiren Vali Selami Altınok, Aksaray’ın tarım ve hayvancılık anlamında parlayan bir yıldız olduğunu vurguladı. Altınok şu değerlendirmeyi yaptı: “Aksaray tarım ve hayvancılık alanında gerçekten çok iyi bir noktada yer alıyor. Türkiye genelinde örnek alınacak ve gelişimi açısından gerçekten dikkat çeken bir seviyede. Çiftçisinden yetiştiricisine kadar ve bu bağlamda hizmet veren tarım ve hayvancılık odalarına kadar gerçekten çok iyi çalışmalar yapılmış ve halen de yapmaya devam ediyoruz. Aksarayımız bu anlamda zaten parlayan bir yıldız ama çalışmalar böyle giderse bunu tescil bile ettirebiliriz.”

TURİSTİN YATIP YATMADIĞI DEĞİL, PARA BIRAKIP BIRAKMADIĞI ÖNEMLİ

Turizm alanında Aksaray’ın sürekli olarak otellerinin olmaması, yerli ve bayancı turistlerin kalacak yerinin olmaması ve Aksaray’da kalmadıkları gerekçesi ile serzenişler duyduğunu belirten Vali Altınok, Aksaray turizminin çok canlı olduğuna dikkat çekti. Altınok, “Aksaray’da turizm de çok iyi bir yerde aslında. Bugün baktığımızda bir yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turistin Aksaray’ı ziyaret ettiğini görüyoruz. Kalacak yer olmadığı, turistlerin burada kalmadığı ve çevre illerde kaldığı söyleniyor genelde. Aslına bakarsanız turistin nerede kaldığı hiç önemli değil. Önemli olan turistin Aksaray’a para bırakıp bırakmadığıdır. Gördüğümüz kadarı ile de yerli ve yabancı turistler Aksaray’a illaki para bırakıyor. Kalacak yerimiz olmadığı söyleniyor ama öyle değil. Aslında kalacak yerimiz de var. Ha belki yeterli olmayabilir, ama her geçen gün yaşanan yeni gelişmeler bu sıkıntının da çözümünü beraberinde getiriyor. Turizm alanında son yıllarda bir restorasyon çalışmaları vardı. Bu çalışmalar kapsamında il genelinde bulunan birçok han ve hamamların tadilatı, restorasyonları yapıldı. Ihlara Vadimiz'de ise iyileştirme ve güzelleştirme çalışmalarımız devam ediyor. Ihlara Vadisi’ne asansör düşüncemiz devam ediyor. Bir iniş ve bir de çıkış olmak üzere Ihlara Vadimize iki asansör düşünüyoruz.” dedi. Aksaray’ın valilik ana bina ve ek 2 binanın da restorasyona ihtiyacı olduğunu belirten Vali Selami Altınok, bu kapsamda da çalışmaların başladığını, önümüzdeki günlerde kurulun geleceğini ve valilik binalarının bakım ve onarıma alınacağını kaydetti.

EĞİTİMDE TEK SORUN OKUL YAPACAK ARSA

Eğitim alanında Aksaray’ın son yıllarda ciddi bir sıçrama gerçekleştirdiğini ve eğitim seviyesinin yükseldiğinin altını çizen Vali Selami Altınok, “Aksarayımızda toplam 4 bin 200 civarında öğretmenimiz eğitim veriyor. Bu alanda Aksaray’da herhangi bir öğretmen açığımız bulunmuyor. Son yıllarda yapılan eğitim çalışmaları kapsamında SBS’de 56. sıradan 27. sıraya geldik. Bunlar açıklanmayan rakamlar, ama yaptığımız detaylı araştırmalar bunu gösteriyor. Bu seviye önümüzdeki yıllarda daha da aşağıya inerek Aksaray’ın eğitim çıtasının yükseleceğine inanıyorum. Eğitim alanında tek bir sorunumuz var ve o da okul yapacak yer bulamamamız. Okul yapmak için yer bulamıyoruz. Bunun sebebi de geçmişte yaşanan arsadan 18 geçmesi ve geçmemesi gibi konular. Bu nedenle halen davalar devam ediyor. Devam eden dava nedeniyle de okul arsası bulamıyoruz. Ancak 20’ye yakın yapılan okulumuz vardı ve 2’si hariç hepsini bitirdik.” şeklinde anlattı.

SULTANHANI’NA ENTEGRE HASTANE

Sağlık alanındaki gelişmelerden de bahseden Vali Altınok, yeni sağlık uygulamasının Aksaray’da sorunsuz bir şekilde çözüldüğünü ve vatandaşın asla mağdur edilmediğini söyledi. Sağlık çalışmaları kapsamında birçok yere yeni 112 Acil Yardım Merkezleri oluşturulduğuna değinen Vali Selami Altınok, Sultanhanı bölgesine entegre bir hastane düşündüklerini ve bunun Sultanhanı gibi ilçe kadar büyük bir kasaba için de büyük önem arz ettiğini ifade etti.

HIZLI TREN 2017’DE TAMAMLANIYOR

Hızlı tren ve yük treni demir yolu çalışmaları hakkında da bilgiler veren Vali Selami Altınok, hızlı tren için etüt projelerinin tamamlanmak üzere olduğunu, proje aşamasına geldiğini söyledi. 2017 yılında Antalya - Kayseri hızlı tren projesinin biteceğini belirten Vali Altınok, Kırşehir - Ulukışka tren projesinin de tamamlanmak üzere olduğunu ve bu aşamadan sonra yaklaşık 1,5 yıl sonra tamamlanacağını kaydetti.

İl Özel İdaresi tarafından Aksaray’da tüm ilçe, köy ve belde yollarının yaz mevsimi başlarında bakıma alındığını kaydeden Vali Selami Altınok, bu kapsamda toplam bin 260 kilometre yol bakım ve onarım çalışması yapıldığını söyledi. Çalışmaların ardından Aksaray genelindeki tüm ilçe, köy ve belde yollarında çukur veya çakıl dahi kalmadığını kaydeden Vali Altınok, yeni çalışmalarında halen devam ettiğini sözlerine ekledi. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.