Üniversiteli genç "akıllı baret"le iş kazalarının önüne geçmeyi hedefliyor

Üniversiteli genç "akıllı baret"le iş kazalarının önüne geçmeyi hedefliyor

Tokatlı üniversite öğrencisi Osman Rafet Okur'un hazırladığı yazılımı uyguladığı baret, ortamdaki ısı ve nem oranının yanı sıra kullanıcının sağlık durumu ile ilgili bilgileri kayıt altına alıyor.

Tokatlı üniversite öğrencisi Osman Rafet Okur, tasarladığı "akıllı baret" ile iş kazalarının önüne geçilmesini hedefliyor.

Sinop Üniversitesi Türkeli Meslek Yüksekokulu Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı son sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Okur, maden ve inşaat sektöründe yaşanan iş kazaları ile afetlere müdahale eden ekiplerin yaşadığı sıkıntıları derslerde öğrendi.

Yaşanan sorunları en aza indirmek amacıyla çalışma yapmaya karar veren Okur, "Akıllı Baret Projesi"ni hayata geçirdi.

Okur'un hazırladığı yazılımı uyguladığı baret, ortamdaki ısı ve nem oranının yanı sıra kullanıcının sağlık durumu ile ilgili bilgileri kayıt altına alıyor.

Ortamdaki verilerin normalin dışına çıkması halinde baret, kullanıcı ve işletme yetkililerinin uyarılmasını sağlıyor.

Osman Rafet Okur, AA muhabirine, "akıllı baret"in çalışma prensibi hakkında bilgi verdi.

Baretin takıldığı andan itibaren çalışanın bilgilerinin işverene ulaştığını, baretteki sistemin ortamın sıcaklığı, yüksekliği, riskleri, nemi, basıncı kayıt altına aldığını belirten Okur, "Bunun yanı sıra işçinin kan basıncı ve kandaki oksijen miktarı da gidiyor. İşveren hekimi de usta da olabilir, kim denetliyorsa onlara bu bilgi gidiyor." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.