Üniversitede istenen yerde değiliz

Üniversitede istenen yerde değiliz

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi 2011 Kültürel Etkinlikler kapsamında bu hafta YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şaban Çalışı konuk etti

Prof. Dr. Şaban Çalış, ‘Türkiye ve Konya’da Üniversitelerin Geleceği’ konulu konferans verdi. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Durdu’nun organize ettiği program, Konya Ticaret Odası (KTO) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa; TYB Konya Şube Başkanı Bekir Şahin, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Sosyal Hizmetler İl Müdürü İzzet Güneş, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Köseoğlu, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Öğretim Üyeleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Osman Yılmaz, akademisyenler, eğitimciler ve TYB’nin müdavimleri katıldı. Yükseköğretimin dünya, Türkiye ve Konya’daki gelişiminden bahseden Prof. Dr. Çalış, Türkiye ve Konya’nın yükseköğretimde istenilen düzeyde olmadığını aktardı. Türkiye’de 180’e yakın üniversitenin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çalış, “Türkiye’de 1950’lerden sonra yükseköğretimde okullaşma oranı artmış ancak üniversite sayısına baktığımızda ciddi bir artışın olmadığını görüyoruz. 1982 yılında YÖK kurulduğunda Türkiye’deki üniversite sayısı 19’dur” dedi.

Bugün için bakıldığında Konya’ya yeni üniversitelerin kurulması gerektiğini de vurgulayan Prof. Dr. Şaban Çalış, “Konya’da mevcut üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı yüz bin ise bunun nüfusa göre iki yüz bin olması gerekir. Ülke olarak ilmiye sınıfına gereken önemi vermeliyiz. Ülkenin mevcut potansiyelinde ilmiye sınıfı birinci planda tutulmadığı müddetçe başarı sağlayamayız” dedi.    

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.