Üniversite Öğrencilerinden Kan Bağışı

Üniversite Öğrencilerinden Kan Bağışı

Erzincan Üniversitesi öğrencileri, Erzincan Kızılay Kan Merkezi'nce Yalnızbağ Yerleşkesi'nde açılan kan bağışı ünitelerinde kan bağışında bulundu.

Erzincan Üniversitesi öğrencileri, Erzincan Kızılay Kan Merkezi'nce Yalnızbağ Yerleşkesi'nde açılan kan bağışı ünitelerinde kan bağışında bulundu.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Yalnızbağ Yerleşkesi'nde açılan Kızılay'ın kan bağışı standında görevli doktor ve ekibi ziyaret ederek duyarlılıkları için teşekkür etti. İlki Sivil Havacılık Yüksekokulu binasında 4 Kasım’da açılan kan bağışı standında 86 ünite kan bağışlandı. Ardından Eğitim Fakültesi binasında açılan kan bağışı standında ise 81 ünite kan bağışlandı.

Erzincan Kızılay Kan Merkezi Müdürü Abdullah Üzer, Yalnızbağ Yerleşkesi'ndeki birimlerde devam eden kan bağışlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, üniversite personeli ve öğrencilerin, kan bağışı konusunda duyarlı olduğunu belirterek, ‘’Öğrencilerin kan bağışına ilgisi oldukça fazla. Pazartesi gününden bu yana buradayız ve kan bağışı stantlarımız cuma gününe kadar Eğitim Fakültesi'nde açık olacak. Üniversite yönetimi ve hocalarımız da bizlere her konuda destek oluyorlar. Rektör Prof. Dr. İlyas Çapoğlu başta olmak üzere, bizlere destek olan tüm akademisyen ve öğrencilere teşekkür ediyoruz.’’ dedi.

Toplam 7 kişilik ekiple sürdürdükleri kan toplama çalışmalarının, yerleşkedeki çalışmaların tamamlanmasının ardından ilçelerdeki meslek yüksekokullarında devam edeceğini kaydeden Dr. Üzer, ‘’Kan vermenin sağlık açısından yararı oldukça fazladır. Yüksek rakımlarda oksijen az, Erzincan da yüksek rakımda olduğu için vücut fazla kan üretir, fazla kan da halsizlik, çabuk yorulma, baş ağrısı, nefes darlığı, kaşıntı, kalp krizi riskini artırma gibi birçok sağlık riskine yola açabilir, kan vererek hem bu riskleri azaltabilir hem de 3 kişinin hayatını kurtarmış oluruz. Dünyada üretilemeyen tek ilaçtır ve bu konuda da vatandaşlarımızı daha fazla duyarlı olmaya davet ediyoruz.’’ diye konuştu. Dr. Üzer, Erzincan’ın kan bağışında duyarlı illerden biri olduğunu ve donör sayısının her yıl arttığını sözlerine ekledi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.