Üniversite hastanelerinin sorunları tartışıldı

Üniversite hastanelerinin sorunları tartışıldı

Üniversite Hastaneleri Birliği Toplantılarının sekizincisi Selçuk Üniversitesinin ev sahipliğinde başladı

Dün başlayan ve bugün de devam edecek olan toplantılarda ülke genelindeki üniversite hastanelerinin karşılaştığı sorunlar görüşülecek. SÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıların açılışına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Vali Aydın Nezih Doğan, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, İstanbul Üniversitesi Rektörü ve Üniversite Hastaneleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Yunus Söyler, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam ve Konya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Şeker ile akademisyenler katıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Hastaneler Direktörü Ahmet Özkağnıcı, üniversite hastanelerinin birçok sorunla karşılaştıklarını belirterek bu sorunların çözümü noktasında yapılan toplantıların etkili olduğunu bildirdi.
SAĞLIKTA BÜYÜK YOL ALDIK
Toplantıda bir selamlama konuşması yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin sağlıkta büyük yol kat ettiğini belirterek, “1965 yılında ben 4 yaşımdayken, doğum yapan annem, imkansızlıklar nedeniyle hastaneye kaldırılamamış ve hayatını kaybetmiş. O tarihten sonra benim anneme borçlu olduğumu ve bu nedenle de doktor olmam gerektiğini yakın çevremdekiler bana sürekli olarak söyledi. Şimdi gelinen noktaya bakıyorum, insan için yapılabilecek en güzel yatırımların başında belki de sağlık yatırımları geliyor. Çünkü sağlık sektörünün hedef kitlesi insan, uğraştığı şey, insan sağlığı. Bugün Türkiye’de sağlık standartlarının hızlı bir tırmanışa geçtiğini herkes görüyor. Hatta öyle ki, Türkiye’nin sağlık alanında aldığı yol, bizim dış politikamıza da katkı sağlıyor. Mesela, Afganistan’da, Lübnan’da hastaneler kuruyoruz. Bu hastaneleri biz işletiyoruz. Bu anlamda doktorlarımızın dış politikaya sağladığı önemli bir katkı var. Yine Irak’ta ne zaman bir terör olayı olursa, hemen hava ambulanslarımız, uçaklarımız gidip yaralılara müdahale ediyor, onları Türkiye’deki çeşitli hastanelere getirerek tedavi altına alıyor. Sağlık hizmetlerindeki bu olağanüstü gelişme, dünyada da çok yakından takip ediliyor” diye konuştu.
SAĞLIK EĞİTİMİ SAĞLIKLI DEĞİL
Toplantıya katılan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da Türkiye’de sağlık eğitimin sağlıklı bir şekilde yürütülemediğine işaret ederek, “Bazı yetkilerin Sağlık Bakanlığı’nda, bazı yetkilerin ise YÖK’te olması büyük bir sorun oluşturuyor. Hastanelerin ihtiyacı olan personele Sağlık Bakanlığı karar veriyor. Bu çok garip bir durumdur. Aslında son yıllarda yapılan hizmet takdire şayandır. Fakat, sağlıkta gelişme kat edilirken, bazı noktalar feda ediliyor. Bunlardan bir tanesi de Tam Gün Yasası’nın uygulamaya koyulmasıyla yaşanan problemlerdir. Güzel bir amaç için uygulama başlatıldı ama nasıl uygulanacağı konusunda bir netlik yok. Hiç de fena işlemeyen bir sistem bozulmuş. Yeni getirilen yasa ile doktorlar 9-17 mesaisi yapmak zorunda kalıyor” dedi. YÖK Başkanı Özcan ayrıca, bugüne kadar YÖK tarafından üniversite hastanelerinin finansman sorunlarının nasıl giderileceği konusunda meclise bir öneri veya teklif sunulmadığına işaret ederek, Üniversite Hastaneleri Birliği’nin bu konuda da bir çalışma yapması gerektiğini sözlerine ekledi.
RASİM ATALAY
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.