Üniversite Bünyesinde Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu Kuruldu

Üniversite Bünyesinde Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu Kuruldu

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (İÇÜ) bünyesinde Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu kurulması teklifi, Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edildi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (İÇÜ) bünyesinde Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu kurulması teklifi, Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edildi.

    Henüz genç bir eğitim yuvası olmasına karşın bünyesindeki 6 fakülte, 6 yüksekokul ve 6 meslek yüksekokul ile bölgenin önemli eğitim kurumlarından olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, yeni bir okula daha kavuştu. Üniversite Rektörlüğü'nün 02 Haziran 2013 tarihli ve 1592 sayılı yazısı üzerine 21 Ağustos 2013 tarihli ve 2547 Sayılı Kanun’un 2880 Sayılı Kanun’la değişik 7/ d-2 maddesine istinaden Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu kurulması teklifi, Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK) kabul edildi. Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu bünyesindeki Yer Hizmetleri ve Kabin Hizmetleri Programları, gelecek yıl ilk öğrencilerini alacak.

    Sivil havacılık sektörünün bölgede, ülkede ve dünyada hızlı bir gelişim gösterdiğini belirten Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan, açılacak meslek yüksekokulu ile sektörün yer ve kabin hizmetleri alanlarında ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanların yetiştirilmesine önemli bir katkı sağlanacağını söyledi.

    Türkiye’de son yıllarda hızlı büyümenin yaşandığı hava taşımacılığının bu alanda eğitilmiş insan kaynağına duyulan ihtiyacı da ortaya çıkardığını kaydeden Prof. Dr. İrfan Aslan, "Meslek yüksekokulumuzda açılacak Yer Hizmetleri Programı ile havacılık sektöründeki işletmelerin ve hava alanlarının yer hizmetlerinde çalışacak kadrolar yetiştirilmesi hedeflenirken, Kabin Hizmetleri Programı ile sivil havacılık organizasyonlarına hakim kabin hizmetleri personeli yetiştirilecektir. Yüksekokulumuza, sadece yurt içinden değil çevre ülkelerden de öğrenci alarak uluslararası düzeyde bir havacılık eğitim merkezi olmayı amaçlıyoruz." diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.