Ülke tanıtım günlerine büyük ilgi

Ülke tanıtım günlerine büyük ilgi

Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneğinin organize ettiği Uluslararası Öğrenci Buluşması ve Ülke Tanıtım Günleri programını düzenledi

Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği’nin organize ettiği ‘Uluslararası Öğrenci Buluşması ve Ülke Tanıtım Günleri’ programını düzenledi.  Mevlana Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğe; Afganistan, Doğutürkistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Ahıska Türkleri, Moğolistan, Azerbaycan, Gürcistan, Tataristan, Kabardino Balkarya, Kalmakistan, Kırım, Arnavutluk, Romanya, Kosova, Bosna Hersek, Suriye, Filistin, Ürdün, Irak, İran, Kıbrıs, Cezayir, Kenya, Nijerya, Tanzanya, Madagaskar, Sudan, Pakistan, Endonezya’dan öğrenciler katıldı. Öğrenci buluşması ve ülke tanıtım günlerinde dünyanın dört bir yanından Türkiye ve Konya’ya okumaya gelen öğrenciler ülkelerini temsil etti. Öğrenciler açtıkların stantlarla ülkelerini simgeleyen ürün ve yemeklerle ülkelerini tanıtma fırsatı buldu. Değişik ve farklı bir atmosferin yaşandığı programda öğrenciler ülkelerine ait halk oyunları oynayarak yöresel çalgılarıyla şarkı söylediler. Etkinliğe büyük ilgi gösteren insanlar, ülkelerin açtığı stantlarda gezerek ülkeler hakkında bilgi sahibi oldular.

‘ETKİNLİKLER ARAMIZDAKİ KARDEŞLİĞİ PEKİŞTİRİYOR’

Filistin’den gelerek Selçuk Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde okuyan Aziz Jabaur adlı öğrenci, düzenlenen programla Filistin’i buradan tanıtmaktan çok memnun olduğunu söyledi. Bu tür programların Filistin ile Türkiye arasındaki kardeşliğin pekiştirdiğini de dile getiren Aziz Jabaur, “Burada birçok ülkeden öğrenci bulunuyor. Bu programların çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Yakından görünce ülkelerin birbirinden ne kadar çok farklı olduğunu görüyoruz. Bu aynı zamanda bize farklılıkların zenginlik olduğunu gösteriyor. Böyle bir programın Mevlana diyarında yapılması da ayrı bir güzellik” diye konuştu.

Kosovalı Munafis Hadza da, “Ülkemiz bağımsızlığını yakın bir tarihte kazandı. Ülkemizi burada temsil etmek çok güzel. Biz buna benzer bir etkinliği geçen yıl İstanbul’da gerçekleştirmiştik. Etkinlikler tanınmamızı sağlıyor” dedi.

‘125 ÜRÜNLE ÜLKESİNİ TEMSİL EDİYOR’

Ülkesine has çalgılarla şarkı söyleyerek ve 125 tane sembol ürünle ülkesi Tanzanya’yı tanıtan Bedriddin Yasin ise, “Ülkemden getirdiğim sembol ürünlere insanlar çok ilgi gösteriyor. Satın almak istiyorlar. İlgiden çok memnunum. Benim ülkemde birçok kabile bulunuyor. Bu kabileleri tanıtan, simgeleyen ürünler var. Böyle bir organizasyonun yapılması çok iyi. Ülkeme hiç gelmemiş olan insanlar bizim hakkımızda bilgi sahibi oluyorlar” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA AKÇA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.