Ukrayna’da Rusça Basılan Yayın Sayısı Gittikçe Artıyor

Ukrayna’da Rusça Basılan Yayın Sayısı Gittikçe Artıyor

Ukrayna’da Rusça basılan yayınların sayısının hızla arttığı bildirildi. Ukrayna Devlet Kitap Odası tarafından yapılan açıklamada, bu sene başından itibaren Ukraynaca basılan kitapların tirajının 14 milyon 318 bin 800 adet olduğu, Rusça eserlerin sayısını.

Ukrayna’da Rusça basılan yayınların sayısının hızla arttığı bildirildi.

Ukrayna Devlet Kitap Odası tarafından yapılan açıklamada, bu sene başından itibaren Ukraynaca basılan kitapların tirajının 14 milyon 318 bin 800 adet olduğu, Rusça eserlerin sayısının ise 12 milyon 983 bin 400'e ulaştığı açıklandı.

Kitap odası, 2013’te ülke genelinde 13 bin 653’ü farklı kitap ve broşür olmak üzere toplam 35 bin 231 farklı eserin yayımlandığını belirtti.

Ülkede basılan eserlerin büyük kısmını Ukraynaca ve akabinde Rusça eserler oluşturuyor. Aynı zamanda Ukraynaca ve Rusça olmak üzere çift dilde 487 farklı yayın basıldı. 2010 yılından itibaren ülkede Rusça basılan yayınlarda düzenli bir artış görülüyor. Özellikle son yıllarda Rusça eserlerin sayısı neredeyse Ukraynaca basılan yayınların sayısına yaklaştı.

Ukrayna Devlet Kitap Odası verilere göre; İngilizce eser sayısı 255, Almanca 27, Kırım Tatarca 20, Fransızca 10, Romence 10, Polonya dilinde 9, Kazakça 9 ve İspanyolca 9 farklı eser yayımlandı. 2013 süresince Ukrayna’da birer adet de Slovakça, Latince ve Bulgarca eser basıldığı açıklandı.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.