Uğur İbrahim Altay'dan sosyal mesafeli bayram çağrısı

Uğur İbrahim Altay'dan sosyal mesafeli bayram çağrısı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kurban Bayramı öncesi bir mesaj yayımladı. Altay, “Bu bayramda sosyal mesafeye dikkat edelim” dedi

Altay, “Rabbimizin inanan kullarına en büyük ikramlarından olan bayramlardan birine daha kavuşmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz. Bizi Kurban Bayramı’na kavuşturan Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Yediden yetmişe tüm inananların aynı hissiyatta buluştuğu bayramlar; sevginin, hoşgörünün, mutluluğun zirve yaptığı günlerdir. Her Müslümanın bir diğerini 'kardeş' gördüğü, zengin-fakir ayrımının 'paylaşma'da eşitlendiği, herkesin aynı duygularda buluştuğu bayramlar; hak dine inananların kendilerini özel hissettikleri en güzel güzel zamanlardır. Kurban ise; adanmak, arınmak ve paylaşmaktır. Kurban; Hazreti İbrahim’in samimiyeti, Hazreti İsmail’in teslimiyetidir. Kurban; Rabbe koşulsuz itaatin ödülüdür. 7Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır, fakat sizden O’na sadece takvanız ulaşır7 mealindeki ayetin sırrına ermektir; Kurban” dedi.

BİRLİĞİMİZİ PEKİŞTİRMEYE VESİLE OLSUN

Altay, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kurban; Peygamber Efendimizin “Ey Allah’ın kulları, kardeş olunuz” tavsiyesinin barış iklimindeki tezahürüdür. Kardeşin kardeşe gönülden el uzattığı, küçüklerin sevindirildiği, büyüklerin onurlandırıldığı, tüm güzel hasletlerin ön plana çıktığı, gönülden gönüle yolların açıldığı Kurban Bayramı; çağımız sorunlarının ilahi reçetesidir. Rabbim bizlere bu güzellikleri doyasıya yaşamayı, paylaşmanın tadına varmayı ve bayramı layıkıyla kutlamayı nasip etsin. Bugünlerde aynı bayram gibi bir başka güzelliği daha yaşıyoruz. Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki; Ayasofya 86 yıl aradan sonra 24 Temmuz Cuma günü yeniden ezanla, cemaatle, tekbirlerle buluştu. İstanbul’un fethinin simgesi, Peygamber Efendimizin müjdelediği kutlu komutan Fatih Sultan Mehmet’in emaneti Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi, 481 yıl boyunca temsil ettiği manayı inşallah sonsuza kadar yaşatmaya devam edecek. Ülkemizin, coğrafyamızın ve tüm dünya Müslümanlarının dirilişini temsil eden Ayasofya’nın bugünkü hüviyetine kavuşturulmasını sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve emek veren, çaba gösteren herkese teşekkür ediyor, dua ediyoruz. Rabbim birliğimizi daim kılsın.”

LÜTFEN KURALLARA UYALIM

Mesajında vatandaşlara da uyarılarda bulunan Altay, “İnsanlık alemi büyük bir imtihandan geçiyor. Koronavirüs tüm dünyada ocaklar yıkıyor, hayatı durduruyor. Virüsle mücadelede dünya ülkeleri büyük zorluklarla uğraşırken, hamdolsun ülkemiz süreci başarıyla yürüttü. Hem tüm şehirlerimizde örnek bir mücadele sergilendi hem de 138 ülkeye bu süreçte insani yardım yapıldı. Şimdi; virüsün şehrimizi ve ülkemizi tamamen terk etmesi için bizlerin biraz daha gayret etmesi, rehavete kapılmadan kurallara riayet etmesi gerekiyor. Bu yüzden maalesef Kurban Bayramını arzu ettiğimiz yakınlıkta kutlayamayacağız. Tüm hemşehrilerimizin bayramda da salgın hakikatinin bilincinde hareket etmelerini rica ediyorum. Mezarlık ziyaretlerinde, kurban kesiminde ve dağıtımında, eş, dost ve akraba ziyaretlerinde lütfen maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına hassasiyetle uyalım. Bayram sonrasının hüzne dönüşmemesi için hepimiz bu kurallara dikkat edelim. Bu bayram gönülden kucaklaşalım. Bizler Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak kurban satış yerlerinden kesim yerlerine kadar kurbanla ilgili tüm önlemleri aldık. Sizlerden de bu konuda özel dikkat bekliyoruz. Bayramı bayram tadında yaşayalım inşallah. Bu vesileyle tüm İslam Alemi’nin, milletimizin ve Konyalı hemşehrilerimin mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor; sonraki bayramlara sağlık ve afiyet içerisinde ulaşmayı Rabbimizden diliyorum. Hayırlı bayramlar.”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.