Ucubeleri kınıyoruz

Ucubeleri kınıyoruz

Camilerin Ucubeye benzetilmesine sert tepki gösteren Konya İnanç Özgürlükleri Platformu Sözcüsü Bayram Vanlı, Minarelerin üzerine heykelleri dikerek camileri ucubeye benzeten zihniyeti şiddetle kın

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 190. hafta basın açıklamasını gerçekleştirdi. Kayalıpark’ta yapılan açıklamada Filistin’de yaşanan gelişmelerden ve camii figürü üzerine ‘ucube’ yazılmasına kadar birçok konuya değinildi. Platform adına açıklama yapan Bayram Vanlı, “Zirvede görünenlerin, ahlaki değerleri meğerse pek diplerdeymiş. Allah’ın bir felaketi olan Nuh Tufanı’nın bile bağlı bulunduğu fırkayı yıkamayacağını iddia edenlerin akıbeti üzerinden kırk gün bile geçmeden kendisinin sonunu getiriverdi. Umulur ki tövbe edip nefislerini ateşten kurtarmış olurlar. Dünyada iken günahlarını gizleyip, suçlarını ötelettirebilir hatta hâkim ve savcı dostları vasıtası ile muhakeme bile edilmemeyi sağlayabilirler. Bilin ki dünya hayatı geçicidir. Dünyada insanlar istediklerine zulümle de olsa ulaşırlar. Ama ahirette yalnızca kendi hak ettiklerinin karşılığı verilir” dedi. “Günümüz insanlarının şeref dediği makam, mevki servet bir bakıyorsunuz CD ya da bir kasetle tarumar olup gidiyor. Asıl şeref ise hak ve hakikatin yanında Allah’ın tarafında olmaktır” diyen Bayram Vanlı, şunları kaydetti: “İslam coğrafyası, diktatör idareciler eliyle kan gölü olmaya devam etmektedir. Huzur ve refah göstergesi ülkemizde de ne hikmetse inançlı insanlara karşı zulüm devam etmektedir. On yıllardır dinin sadece bir vecibesi olan başörtüsüne karşı süregelen zulüm sona erdirilememiştir. Bununla birlikte, tesettürümüze, camimize karşı saldırılar, hazımsızlıklar devam etmektedir. Saltanatlarını put, putçuluk ve çıplaklık üzerine kuran, şeytan ve yandaşlarının cami minareleri üzerine heykelleri dikerek camileri ucubeye benzeten zihniyetin, maksadını aşan sergi ve tavırlarını şiddetle kınıyoruz.” Sanat ve sanatçılık adı altında İslam’a karşı hakaretler daha önce Gayr-i Müslimler tarafından denendiğini ve tüm Müslümanların tepkisini çektiğini dile getiren Vanlı, kendisini Müslüman addeden, cenazelerini camilerden mezarlığa götüren bu kişilerin yeni dinlerinin adını merak ettiklerinin altını çizdi.

Filistin’de yaşanan gelişmelere de değinen Vanlı, “İslam ümmetinin kanayan yarası Filistin topraklarında, El Fetih ve Hamas arasındaki görüşmelerin birlikle sonuçlanmasının, Müslüman Filistin halkı için yeni bir vahdet bilinci uyandırmasını, terör örgütü katil İsrail’in Filistin topraklarına yeniden fitne tohumlarını ekmemesini Cenab-ı haktan niyaz ediyoruz.

Kocaeli’de “Her alanda başörtüsüne özgürlük” adıyla başlanan yürüyüşün 7. yılına girdiğine de dikkat çeken Vanlı, yürüyüşe katılanlara teşekkür ederek onların sürekli olarak yanlarında olduklarını ve hayatın her alanında başörtüsü özgür olana kadar bu mücadelenin devam edeceğinin altını çizdi.

Açıklamanın ardından platform üyeleri 191. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere sessizce dağıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.